fot. PAP/Radek Pietruszka

W czwartek w Londynie spotkanie prezydenta A. Dudy z premierem B. Johnsonem ws. pomocy Ukrainie

Forma i sposób udzielenia pomocy Ukrainie będzie głównym tematem czwartkowego spotkania w Londynie prezydenta Andrzeja Dudy z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem – poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, Jakub Kumoch.

Szef prezydenckiego Biura przekazał, że prezydent Andrzej Duda spotka się w Londynie z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem w czwartek.

„Podstawowym tematem tego spotkania jest forma i sposób udzielenia pomocy Ukrainie. Zwłaszcza w obliczu zbrodni w Buczy, pomoc ta jest niezbędna i pilna, a Polska i Wielka Brytania należą do największych przyjaciół Ukrainy w NATO” – powiedział prezydencki minister.

Podkreślił, że wizyta jest efektem ubiegłotygodniowej rozmowy telefonicznej obu przywódców, do której doszło z inicjatywy premiera Johnsona.

„Rosyjska agresja na Ukrainę bardzo mocno pokazała, jak bliskie są stanowiska Polski i Wielkiej Brytanii w sprawach dotyczących bezpieczeństwa w Europie” – wskazał Jakub Kumoch.

Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego. Od tego czasu z Ukrainy do Polski przybyło ponad 2,4 mln osób.

Po tym, jak rosyjskie wojska zaczęły wycofywać się z północnej części obwodu kijowskiego na Białoruś, a do zajętych przez nich wcześniej miejscowości weszły wojska ukraińskie, pojawiają się kolejne zdjęcia i nagrania, na których widać dziesiątki zabitych na ulicach, masowe groby, zastrzelonych ludzi ze związanymi rękami. Chodzi o Buczę, Irpień, Hostomel, a także inne miejscowości.

Jak przekazało Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR), od początku inwazji do północy z soboty na niedzielę w efekcie działań wojennych na Ukrainie zginęło 1417 cywilów, a 2038 zostało rannych.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl