fot. pixabay.com

Nowelizacja ustawy dotyczącej edukacji domowej z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy dotyczącą edukacji domowej. Przepisy znoszą wymóg rejonizacji i posiadania opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. Stanowią spełnienie postulatów rodziców.

Obecnie dzieci uczące się w domu są formalnie przypisane do konkretnej szkoły lub przedszkola w danym regionie, o co wnioskują rodzice do dyrektorów tych placówek. Do wniosku o zezwolenie na naukę domową trzeba dołączać m.in. opinię publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej.

O tym, co zmieni się po wejściu w życie podpisanej przez prezydenta noweli, mówi Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki.

– Znosimy dwie ważne bariery administracyjne dla tych rodziców, którzy chcą skorzystać z możliwości realizacji obowiązku szkolnego poza szkołą, czyli tzw. edukacji domowej. Nie ma wymogu zamieszkania i chodzenia do tej samej szkoły na terenie tego samego województwa, więc likwidujemy obowiązek rejonizacji. Drugim obowiązkiem, który likwidujemy, jest konieczność posiadania opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznej. Do  tej pory był taki obowiązek, bez konieczności uzyskania pozytywnej rekomendacji, więc likwidujemy tę zbędną barierę administracyjną – tłumaczy wicemin. Tomasz Rzymkowski.

Wiceszef resortu edukacji dodał, że MEiN chce też pod koniec tego roku zwiększyć, w drodze rozporządzenia, mnożnik środków finansowych przeznaczanych na szkoły prowadzące nauczanie w trybie domowym.

Nowelizacja ustawy dotyczącej edukacji domowej wejdzie w życie 1 lipca.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl