fot. twitter.com/prezydentpl

Prezydent A. Duda popiera inicjatywę powołania sędziów pokoju

Prezydent Andrzej Duda deklaruje wsparcie dla inicjatywy powołania sędziów pokoju. Mówi, że do tej pory przeszkodą były wątpliwości konstytucyjne. W ocenie Prezydenta, tacy sędziowie mogliby być wybierani w wyborach powszechnych.

O instytucji sędziów pokoju w ostatnich latach mówili politycy PiS-u oraz osoby związane z Kukiz’15.

– W związku z reformą sądownictwa trzeba zrobić coś, żeby przyspieszyć postępowania sądowe, czyli żeby w jakiś sposób odciążyć obecne sądy – zwrócił uwagę Prezydent RP Andrzej Duda.

I właśnie utworzenie sądów pokoju byłoby tutaj rozwiązaniem – mówił prezydent Andrzej Duda w trakcie spotkania z internautami.

– (Sądy – red.) które mogłyby się zajmować takimi najdrobniejszymi sprawami. Jakimiś konfliktami sąsiedzkimi, drobnymi sporami czy sprawami mandatowymi – wyjaśnił Andrzej Duda.

Sędziowie pokoju mieliby być blisko ludzi. Być może – jak podkreślał prezydent – powinni być wybierani w wyborach powszechnych. Działania nad takim rozwiązaniem nie zostały porzucone. Wciąż się toczą, choć napotykają na przeszkody.

– Są problemy choćby konstytucyjne, które w jakiś sposób trzeba będzie pokonać, ale to jest idea, która jest dla mnie ważna, ja ją traktuję bardzo poważnie i mam nadzieję, że utworzymy rzeczywiście instytucję sędziów pokoju jako takich sędziów, powiedziałbym wręcz zaufania – zaznaczył.

Andrzej Duda podkreślał, że rozmawiał wcześniej na ten temat z Pawłem Kukizem. Wskazał, że ostateczny kształt projektu nie może budzić wątpliwości, zwłaszcza tych konstytucyjnych.

TV Trwam News

 

 

drukuj