Dzień Wymiaru Sprawiedliwości

Dziś przypada dzień Wymiaru Sprawiedliwości. W Polsce jego symbolem jest fioletowa wstążka wpięta do stroju, m.in. przez sędziów i pracowników sądów.

W obchody włączyły się wszystkie stowarzyszenia sędziowskie oraz Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury i inne organizacje prawnicze.

Z okazji dnia Wymiaru Sprawiedliwości w części z sądów będą odbywały się dni otwarte, spotkania z prawnikami i konferencje oraz będą udzielane porady prawne – mówi Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.

Ten dzień został wskazany przez Europejskie Stowarzyszenie Sędziów i Prokuratorów jako dzień, w którym chcemy powiedzieć o tym, jak ważny jest  niezależny wymiar sprawiedliwości. Jest to zarazem rocznica śmierci sędziego Falcone, który zginął na służbie. W wielu sądach w całej Polsce odbywają się różne wydarzenia lokalne o charakterze otwartych drzwi. Można oglądać zabytkowe sale rozpraw. Można oglądać jakieś ciekawostki, które są w sądach. Można zapoznać się z tym, jak wygląda praca sędziów na co dzień – wskazuje Bartłomiej Przymusiński.

Wykaz wszystkich zaplanowanych na ten dzień wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.

Katowicki sąd przygotował pierwszy w Polsce sądowy escape room. To zabawa wywodząca się z wirtualnych gier, w której chodzi o znalezienie sposobu wyjścia z zamkniętego pomieszczenia za pomocą zagadek i rebusów, jakie należy odnaleźć i odgadnąć wewnątrz.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl