Amerykańskie konwoje wojskowe przejadą przez Polskę

W ciągu najbliższych dni przez Polskę mają przejechać konwoje amerykańskich pododdziałów szkolących się w tej części Europy.

W trzech turach przez północno-wschodnią Polskę, Sochaczew i Rzeszów przejedzie 40 pojazdów. 200 amerykańskich żołnierzy transportem kołowym powróci do bazy wojskowej we Włoszech.

Rotacyjne ćwiczenia amerykańskich wojsk w krajach bałtyckich odbywają się w ramach operacji Atlantic Resolve, która jest reakcją na rosyjską agresję na Ukrainie.

Konwoje mają pokazać sojuszniczą wiarygodność, swobodę manewru i sprawdzić system dowodzenia.

Profesor Wiesław Wysocki, historyk wojskowości z UKSW, podkreśla, że przejazd amerykańskich wojsk ma pokazać Moskwie, zdolność przemieszczania sił NATO.

– Taki konwój jest zewnętrznym wyrazem działań politycznych, jakie strona amerykańska prowadzi wobec tej części Europy. Wszystko wskazuje, że jest to demonstracja ewidentnie zaplanowana, jako pokaz siły w stosunku do Moskwy która w tej chwili wyciszyła swoją aktywność, ale myślę, iż ciągle będzie to miejsce zapalne. W każdej chwili może powrócić do działań militarnych na Ukrainie – powiedział prof. Wiesław Wysocki.

W marcu tego roku przez Polskę przejechał, tzw. rajd dragonów. Był to demonstracyjny transport amerykańskich pododdziałów wracających do swych baz po manewrach na północno-wschodnich obrzeżach NATO.

RIRM

drukuj