Ambasador Niemiec: Obama poparł niewysyłanie broni na Ukrainę

Ambasador Niemiec w Waszyngtonie Peter Wittig poinformował w poniedziałek, że prezydent USA Barack Obama w lutym zgodził się z niemiecką kanclerz Angelą Merkel, że na razie należy wstrzymać się z wysłaniem śmiercionośnej broni defensywnej na Ukrainę.

Podczas spotkania w Białym Domu Obama zgodził się z niemiecką polityk, że jest bardzo ważne, by „dać przestrzeń trwającym obecnie dyplomatycznym, politycznym wysiłkom” mającym na cele uregulowanie konfliktu na wschodzie Ukrainy – powiedział Wittig w rozmowie z agencją Associated Press.

Według obu przywódców – nie ma potrzeby pójścia na przód i dostarczania Ukrainie broni defensywnej – podkreślił ambasador Niemiec.

W oficjalnych komunikatach administracja amerykańska deklaruje, że nadal rozważa, czy należy wysłać na Ukrainę broń defensywną, by wzmocnić ukraińską armię w toczącym się konflikcie. Po lutowym spotkaniu z kanclerz Niemiec Obama oświadczył, że „możliwość (dostarczenia) śmiercionośnej broni defensywnej jest jedną z rozważanych opcji”, dodał jednak, że „decyzja jeszcze nie zapadła”.

W ubiegłym tygodniu kilkunastu parlamentarzystów z Partii Republikańskiej i Demokratycznej przyłączyło się do apelu przewodniczącego Izby Reprezentantów, Republikanina Johna Boehnera, o bezzwłoczne dostarczenie broni Ukrainie; twierdzili, że separatyści wykorzystują obowiązujący obecnie kruchy rozejm do skonsolidowania dotychczasowych zdobyczy terytorialnych.

Jednak liczne państwa europejskie, w tym Niemcy, są przeciwne takiemu rozwiązaniu, obawiając się, że dozbrojenie sił ukraińskich mogłoby doprowadzić do eskalacji ukraińskiego konfliktu i wybuchu wojny zastępczej z udziałem Rosji – przypomina AP.

PAP/RIRM

drukuj