fot. pixabay.com

Niemcy: Związki zawodowe nauczycieli przeciwne obowiązkowym szczepieniom pracowników

Pomimo utrzymującego się w Niemczech wzrostu zachorowań na COVID-19, szczepienia znacząco zwolniły. Członek Niemieckiej Rady Etyki nawołuje do wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla niektórych grup zawodowych (w tym pracowników ochrony zdrowia, nauczycieli szkół i przedszkoli). Stowarzyszenia i związki zawodowe stanowczo się temu sprzeciwiają.

„Jesteśmy przeciwko obowiązkowym szczepieniom. Według naszych danych wskaźnik szczepień wśród pracowników jest już bardzo wysoki” – powiedziała Maike Finnern, przewodnicząca Związku Zawodowego ds. Edukacji i Nauki (GEW) w rozmowie z RND (Redaktions Netzwerk Deutschland).

Jej zdaniem, aby przedszkola i szkoły mogły pracować bezpiecznie podczas pandemii, pracownicy potrzebują znacznie więcej, niż samych szczepień: „Nasze placówki edukacyjne muszą być odporne na kryzysy i zorientowane na przyszłość. Dlatego potrzebujemy inwestycji w budynki, systemy filtrów powietrza oraz więcej stałego, dodatkowego personelu, abyśmy mieli możliwość pracy w mniejszych grupach.”

Za obowiązkowymi szczepieniami pracowników oświaty wypowiedział się na łamach dziennika „Rheinische Post” Wolfram Henn, genetyk i członek Niemieckiej Rady Etyki.

„Obowiązkowe szczepienia personelu żłobków, przedszkoli i szkół są koniecznie” – powiedział Wolfram Henn.

Uważa on, że miałoby to na celu przede wszystkim ochronę dzieci poniżej dwunastego roku życia, które same nie mogą być zaszczepione.

„Każdy, kto z racji wykonywanego zawodu zajmuje się osobami wrażliwymi i bezbronnymi, musi być w związku z tym szczególnie odpowiedzialny” – podkreślił Wolfram Henn.

Związki zawodowe nauczycieli nie dają się przekonać i odrzucają pomysł obowiązkowych szczepień.

„Aby zapewnić nauczanie stacjonarne w szkołach, nie potrzebujemy szczepień dla nauczycieli” – powiedziała Susanne Lin-Klitzing, przewodnicząca Niemieckiego Towarzystwa Filologicznego.

Skrytykowała fakt, że w pierwszej fazie szczepień priorytetem byli jedynie nauczyciele szkół podstawowych, a nie wszyscy nauczyciele. Postuluje, aby federalny program finansowania urządzeń filtrujących powietrze został rozszerzony na wszystkie placówki edukacyjne, a nie jak do tej pory jedynie szkoły z uczniami do dwunastego roku życia.

Opinię Wolframa Henna poparł przewodniczący rady Światowego Towarzystwa Medycznego – Frank Ulrich Montgomery, który wypowiedział się w mediach za obowiązkowymi szczepieniami dla zawodów medycznych.

Francuski rząd przygotowuje obecnie ustawę, która miałaby nałożyć obowiązek szczepień dla pracowników domów opieki. Z kolei w związku z rosnącą liczbą zakażeń i niewystarczającym wskaźnikiem szczepień, rada naukowa doradzająca rządowi francuskiemu zaleciła wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla personelu medycznego.

PAP

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl