Obama ogłosił zniesienie embarga na broń dla Wietnamu

Prezydent USA Barack Obama poinformował w czasie wizyty w Hanoi o zniesieniu embarga na sprzedaż amerykańskiej broni Wietnamowi. Embargo było uznawane za jedną z ostatnich pozostałości wojny między obu państwami, zakończonej w 1975 roku.

Obama ogłosił zniesienie embarga w czasie konferencji z wietnamskim prezydentem Tranem Dai Quangiem. Jak oznajmił, decyzja nie jest motywowana polityką Chin, lecz „naszym pragnieniem sfinalizowania długiego procesu normalizacji, który podjęliśmy wspólnie z Wietnamem”.

Amerykański prezydent dodał, że obie strony „wypracowały poziom współpracy i zaufania”.

Wietnamski przywódca oświadczył, że jego kraj „docenia decyzję o całkowitym zniesieniu embarga”. „Pokazuje to, że stosunki między naszymi krajami w pełni się znormalizowały” – dodał Tran Dai Quang Liem.

Według komentatorów poniedziałkowa deklaracja jest czytelnym sygnałem pod adresem Pekinu, z którym Hanoi prowadzi spór terytorialny na Morzu Południowochińskim.

Wobec coraz bardziej ofensywnej polityki Chin Wietnam od dawna zabiegał o zniesienie embarga, które częściowo złagodzono w 2014 roku w części dotyczącej „wyposażenia przeznaczonego wyłącznie do celów bezpieczeństwa morskiego”, jak okręty patrolowe.

Barack Obama wyraził także pewność co do tego, że amerykański Kongres ratyfikuje transpacyficzną umową handlową, tzw. TPP, obejmującą USA i 11 krajów Azji i Pacyfiku, w tym Wietnam.

Przed zbytnimi ustępstwami na rzecz dawnego wroga ostrzegały Waszyngton organizacje praw człowieka, w tym Human Rights Watch, opisując w niedawnym liście do prezydenta USA reżim w Hanoi jako „jeden z najbardziej represyjnych na świecie”.

Brytyjski dziennik „Financial Times” napisał w artykule opublikowanym jeszcze przed ogłoszeniem zniesienia amerykańskiego embarga, że krok ten mógłby zostać „wykorzystany przez Chiny jako potwierdzenie ich tezy, że USA prowadzą do militaryzacji regionu, a także groziłby prowokacją Chin w czasie, gdy trybunał w Hadze ma ocenić zasadność roszczeń tego kraju do wód, które Filipiny uważają za swoje”.

W 1994 roku Stany Zjednoczone zniosły embargo gospodarcze wobec Wietnamu; w kolejnym roku nastąpiła normalizacja stosunków dyplomatycznych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl