fot. Eliza Radzikowska-Biaołobrzewska/KPRP

Powołano zespół ds. sędziów pokoju

Prezydent Andrzej Duda powołał zespół ds. sędziów pokoju. Uroczyste wręczenie aktów powołania odbyło się w Pałacu Prezydenckim. W imieniu prezydenta akty powołania członkom zespołu wręczyła szefowa jego kancelarii Grażyna Ignaczak–Bandych.

Powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę zespół do spraw sędziów pokoju będzie opracowywał koncepcję legislacyjną wprowadzenia do polskiego porządku prawnego instytucji sędziów pokoju. Pracami zespołu pokieruje prof. Piotr Kruszyński. Sekretarzem został prezydencki doradca Paweł Mucha.

– Sprawne funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości to jeden z tych obszarów, przez który dokonywana jest ocena sprawności funkcjonowania państwa przez obywateli – zwrócił uwagę Paweł Mucha.

Zespół do spraw sędziów pokoju składa się z przedstawicieli różnych środowisk.

– Są przedstawiciele środowisk politycznych, prawniczych, są konstytucjonaliści, są praktycy, którzy w sądach reprezentowali obywateli – mówiła szefowa  kancelarii prezydenta Grażyna Ignaczak–Bandych.

Od wielu lat instytucja sędziego pokoju funkcjonuje w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii oraz Belgii. W Polsce konieczna jest reforma wymiaru sprawiedliwości – zauważa prof. Piotr Kruszyński, który na przewodniczącego zespołu ds. sędziów pokoju został rekomendowany przez Pawła Kukiza.

– Największą zmorą polskiego wymiaru sprawiedliwości (zresztą nie tylko polskiego) jest przewlekłość postępowań, co nie wynika ze złej woli organów ścigania i sądownictwa – wskazał przewodniczący zespołu ds. sędziów pokoju.

Wprowadzenie instytucji sędziów pokoju było jednym z głównym postulatów ugrupowania Pawła Kukiza w 2019 roku.

–  Sędzia pokoju jest bardzo dobrym rozwiązaniem, które pozwoli na to, żeby postępowania w sprawach o drobne przestępstwa, a również w drobnych sprawach z zakresu prawa cywilnego, były rozpoznawane przez czynnik sądowy, ale niekoniecznie przez sędziego – mówił prof. Piotr Kruszyński.

Zdaniem Katarzyny Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej, powołanie zespołu do spraw sędziów pokoju ma kontekst polityczny.

– To, że chcą zrobić zespół do spraw sędziów pokoju ma związek z tym, że widać uśmiechy do Kukiza, żeby wzmocnił koalicję rządzącą – stwierdziła poseł KO.

W projekt ma zamiar włączyć się PSL.

– Jako Koalicja Polska jesteśmy w stanie w taki wspólny projekt ze wszystkimi środowiskami politycznymi – i na opozycji, i w rządzie, i  z panem prezydentem – się włączyć – oznajmił rzecznik ludowców Miłosz Motyka.

W podobnym tonie wypowiada się Tomasz Trela z Lewicy.

– Jeżeli intencje okazałyby się słuszne i rzeczywiście z tego zespołu miałaby wyjść jakaś konkretna propozycja legislacyjna i konkretne działanie, które usprawniają system sądownictwa w Polsce, to na pewno jest to krok w dobrą stronę – powiedział polityk.

Jak podkreślił prawnik Tomasz Wach, wprowadzenie instytucji sędziego pokoju nie wymaga zmiany konstytucji.

– Wydaje się, że konstytucja nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby takie rozwiązanie wprowadzić. Kluczowe będzie odpowiednie zdefiniowanie statusu osoby orzekającej jako sędzia pokoju, jak również statusu sądów pokoju – zwrócił uwagę.

Pierwsze, inauguracyjne posiedzenie zespołu do spraw sędziów pokoju odbędzie się w przyszłym tygodniu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl