fot. twitter.com/Sejm

Sąd uchylił decyzję o umorzeniu śledztwa ws. posiedzenia Sejmu z grudnia 2016 r.

Znany z kontrowersyjnych wyroków sędzia warszawskiego sądu okręgowego Igor Tuley uchylił dziś decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie posiedzenia Sejmu z 16 grudnia 2016 roku, podczas którego uchwalono ustawę budżetową.

16 grudnia ubiegłego roku totalna opozycja próbowała sparaliżować prace Sejmu. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński po zablokowaniu sejmowej mównicy przeniósł obrady do Sali kolumnowej. Platforma Obywatelska i Nowoczesna stwierdziła, że doszło do złamania prawa. Prokuratura umorzyła jednak postępowanie. Totalna opozycja nie składała broni i złożyła odwołanie. Dziś sędzia warszawskiego sądu okręgowego Igora Tuleya uchylił w całości decyzję prokuratury o umorzeniu postępowania.

– My mamy niezależnych sędziów w Polsce i ja tę niezależność szanuję – taka była decyzja. Sędziowie mają prawo podejmować decyzje w oparciu o swój mandat niezawisłości – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Zadowolenia z decyzji sądu nie krył dziś poseł Platformy Obywatelskiej Cezary Tomczyk, który w imieniu całej opozycji domagał się odwołania marszałka Sejmu.

– My dzisiaj wzywamy do dymisji marszałka Kuchcińskiego. Marszałek Kuchciński mając jeszcze jakąś odrobinę przyzwoitości po tak miażdżącym orzeczeniu sędziego, po tak miażdżącej decyzji sądu powinien podać się do dymisji dlatego, że to on w Sejmie odpowiada i on jest gwarantem praw posłów, praw Sejmu – powiedział poseł PO Cezary Tomczyk.

Żadnej dymisji nie będzie – szybko ucięła dyskusję rzecznik Prawa i Sprawiedliwości poseł Beata Mazurek.

Zachowanie totalnej opozycji z 16 grudnia najlepiej oceniają wyborcy – podkreślił minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

– Zachowanie tych, którzy siebie nazywają totalnymi, to tylko sobie wydali świadectwo. Brak kultury osobistej, chęć zmiany władzy poprzez ulicę, a nie poprzez kartkę wyborczą. No, ale myślę, że to jest oceniane przez Polaków chociażby w sondażach – powiedział szef MSWiA.

Jak mówił dr Grzegorz Skrobotowicz, całe tło polityczne tego zdarzenia jak i osoba sędziego Igora Tuleyi może wskazywać na pewne konotacje polityczne.

– Niemniej jednak sąd podzielił w dużej mierze opinie skarżących. Trzeba poczekać na pisemne uzasadnienie, w którym będzie wskazane dokładnie na czym skupił się sąd i ewentualnie, jakie dalsze kroki powinny być podejmowane przez organy ścigania – powiedział prawnik dr Grzegorz Skrobotowicz.

Sędzia Igor Tuleya znany jest z kontrowersyjnych wyroków, w tym między innymi z tego przyznającego bardzo wysokie odszkodowanie – ponad 260 tys. złotych – Ryszardowi Boguckiemu, oskarżonemu o zabójstwo generała Marka Papały.

TV Trwam News/RIRM

drukuj