fot. PAP/Marcin Bielecki

Marszałek Senatu domaga się „okrągłego stołu” w sprawie sądów

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki apeluje do polityków o zwołanie „okrągłego stołu” w sprawie sądów. Napisał o tym na łamach „Gazety Wyborczej”. Marszałek Grodzki ocenił, że stan wymiaru sprawiedliwości wymaga szybkiego działania, dlatego potrzebna jest dyskusja wszystkich sił politycznych.

Przewodniczący izby wyższej stwierdził, że do napisania artykułu skłoniła go lekceważąca postawa polskich władz. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o stanowisko resortu sprawiedliwości w sprawie uchwały Sądu Najwyższego o obsadzie sądów. Ministerstwo ocenia, że dokument jest niewiążący.

Poseł Zjednoczonej Prawicy Jan Kanthak, odnosząc się do pomysłu marszałka, przypomniał, że PO nie wykorzystała swojego czasu na reformę sądownictwa.

– Nie spodziewałbym się niczego dobrego po inicjatywie marszałka Grodzkiego. Platforma Obywatelska, którą reprezentuje pan marszałek Grodzki, rządziła przez 8 lat i w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości nie zrobiła niczego, a jeśli już, to pomagała przestępcom, skracając wiek przedawnienia, czyli de facto szybciej osoby, które popełniały przestępstwa, mogły liczyć na bezkarność. Zresztą Senat w ostatnim czasie przedstawił projekt ustawy, która w ich rozumieniu miałaby reformować wymiar sprawiedliwości. Ja bym tę ustawę nazwał „przemocową”, bo ta ustawa przewiduje usuwanie sędziów, czyli Senat i opozycja tak widzi sądownictwo jak powiedział to Grzegorz Schetyna, że sędziowanie powoływani przez Krajową Radę Sądownictwa zostaną zapamiętani i rozliczeni – powiedział pos. Jan Kanthak.

W najbliższy piątek w Warszawie ma się odbyć „Forum dla praworządności”. Organizuje go Polska Akademia Nauk. Do rozmów zaproszono m.in. prezydenta, premiera, ministra sprawiedliwości oraz przedstawicieli sądów. Forum ma mieć charakter naukowy i ekspercki.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl