fot. PAP

Wrócą małe sądy rejonowe. Podpisano rozporządzenie

Minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk podpisał rozporządzenia, które od stycznia 2015 roku przywrócą część małych sądów rejonowych zlikwidowanych wskutek tzw. reformy Gowina.

W marcu prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację Prawa o ustroju sądów, która przywraca większość małych sądów rejonowych zniesionych na początku zeszłego roku.

Na całą sytuację z pożałowaniem patrzy prawnik, europoseł Andrzej Duda. Odwracanie tzw. reformy to zwykłe marnotrawstwo pieniędzy.

– W okresie, kiedy ta „reforma” miała być prowadzona apelowałem z trybuny sejmowej, żeby tego nie robić. Potrzebna jest poprawa jakości pracy sądów, ale likwidacja sądów powoduje przede wszystkim zmniejszenie dostępności, czyli ograniczenie de facto prawa obywatela do sądu. Poza tym te małe sądy rzeczywiście były niewielkie, ale za to sprawy toczące się w nich były rozpatrywanie w szybkim tempie. Mówiłem wtedy o tym wszystkim, ale oczywiście nie trafiało to do rządu. Dzisiaj te sądy są przywracane. Po co było je likwidować i ponosić wszystkie związane z tym koszty?  Cała ta reforma to są wielkie pieniądze, które, jak widać, zostały wyrzucone w błoto – powiedział europoseł Andrzej Duda.

Na początku przyszłego roku zostanie przywróconych około 40-41 sądów. W styczniu 2016 r. zostanie przywróconych łącznie 75 z 79 zlikwidowanych sądów rejonowych.

RIRM

drukuj