M. Wójcik: PG miał obowiązek złożyć wniosek ws. trzech sędziów TK

Prokurator Generalny miał prawo i obowiązek wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem, by zbadać legalność wyboru sędziów dokonanego przed kilkoma laty przez Sejm – powiedział w Radiu Maryja Michał Wójcik, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Gość piątkowej audycji „Aktualności dnia” komentował narrację Platformy Obywatelskiej odnoszącą się do wniosku ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry do TK ws. trzech sędziów Trybunału. Ziobro zaskarżył wybór sędziów: Stanisława Rymara, Piotra Tulei i Marka Zubika. Sprawa dotyczy 2010 roku. PO nazwała działanie Zbigniewa Ziobry „postanowieniem dokonania ostatecznej rozgrywki z TK” ze strony PiS.

Posłowie PO prawdopodobnie nie sięgnęli w ogóle do przepisów i nie zobaczyli, jakie kompetencje ma Prokurator Generalny – powiedział wiceminister Michał Wójcik.

Nie tylko uprawnienia, ale także zobowiązania, pewne obowiązki. Prokurator Generalny jest rzecznikiem interesu publicznego, stoi na straży praworządności. Jeżeli ma pewne wątpliwości co do jakiejkolwiek sprawy, to – tak jak w tym przypadku – ma prawo, ale także i obowiązek wystąpić do TK (…) z wnioskiem o to, żeby zbadać czy legalny był wybór sędziów sprzed kilku lat dokonany przez Sejm ­– podkreślił Michał Wójcik.

Jak tłumaczył wiceminister, podczas wspomnianego wyboru trzech (spośród pięciu) kandydatów najprawdopodobniej popełniono błąd proceduralny.

To oczywiście jest kwestia, którą może rozstrzygnąć TK, a mianowicie: pojawiła się jedna uchwała – a powinny być trzy uchwały. To jest błąd, który wywołuje bardzo daleko idące wątpliwości. Była to jedna z przyczyn złożenia tego wniosku przez pana Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobrę – wyjaśnił sekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości.

Oczywiście obracamy się w kręgu Konstytucji, konkretnie artykułu 194 – zapewnił Wiceszef resortu sprawiedliwości.

Całość wypowiedzi z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj]

RIRM

drukuj