fot. https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc

Licytacje komornicze przez internet

Od teraz można prowadzić licytacje komornicze za pomocą specjalnego portalu internetowego. To wynik reformy i informatyzacji egzekucji komorniczych.

E-licytacje komornicze nieruchomości to wynik reformy funkcjonowania działalności komorników prowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

– Wyciągnęliśmy z zapaści system egzekucji komorniczej na wielu obszarach. Od likwidowania patologii poprzez zwiększoną skuteczność egzekucji i potężne zmiany technologiczne – wskazał Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości.

Od 2013 roku skuteczność działalności komorniczej wzrosła o ponad 8 proc. i dziś wynosi już 18,6 procent. Jednym z elementów informatyzacji egzekucji jest właśnie możliwość e-licytacji.

– E-licytacji, czyli portalu, w którym będzie można po prostu, tak jak w serwisach aukcyjnych, oglądać co komornik ma do zaoferowania, licytować – mówił wiceminister.

Najnowszą funkcją portalu jest licytacja nieruchomości. Aktualnie na portalu można zalicytować 46 nieruchomości i ok. 230 ruchomości – poinformował polityk.

– Jakie są zalety tego systemu? Przede wszystkim pełna transparentność. (…) Licytacja publiczna poprzez ofertę w portalu aukcyjnym – ciężko sobie wyobrazić w dzisiejszych czasach bardziej transparentną procedurę – zaznaczył Sebastian Kaleta.

To także wyższe kwoty licytacji.

– Jeśli będzie większe zainteresowanie tymi licytacjami, kwoty generowane poprzez licytacje z pewnością będą wyższe niż dotychczas, co jest korzystne zarówno dla wierzyciela, jak i dłużnika, który chce się uwolnić od zobowiązań, które są źródłem tego postępowania egzekucyjnego – powiedział wiceminister.

E-licytacje są dostępne od 6 listopada na portalu e-licytacje.komornik.pl.

TV Trwam News

drukuj