Drugi dzień XIV Międzynarodowego Kongresu pod hasłem „Katolicy a wolność religijna”

Rozpoczął się drugi dzień XIV Międzynarodowego Kongresu pod hasłem „Katolicy a wolność religijna”. Wydarzenie odbywa się w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. 

Pod hasłem „Katolicy a wolność religijna” w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu trwa 14. Międzynarodowy Kongres. [czytaj więcej]

Tegoroczny kongres rozpoczął się od prelekcji na temat współczesnych przyczyn wrogości do religii w Europie. Wykład wygłosił ks. prof. Piotr Roszak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

– Mamy w Europie do czynienia z procesem wzrastającej wrogości wobec religii. Wrogość ta wynika przede wszystkim z ofensywy radykalnego sekularyzmu, który opiera się na materializmie i w nowy sposób próbuje narzucić swoją ideę jako jedynie słuszną i nowoczesną – powiedział ks. prof. Piotr Roszak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Dyskusja o wolności religijnej odbywa się z udziałem ekspertów z Polski i zagranicy.

Prof. Mikheil Bakhtadze z Tbiliskiego Uniwersytetu Państwowego w Gruzji mówił o prześladowaniach chrześcijan w tym kraju w okresie rządów komunistycznych. Zaznaczył, że działania komunistyczne nie tylko przybierały formy agresywne, ale również oferowały Gruzinom alternatywy wiary.

– W noc Wielkanocną w telewizji specjalnie pokazywano zagraniczne filmy, aby ludzie nie chodzili do kościoła – wskazał prof. Mikheil Bakhtadze.

Drugi dzień kongresu rozpoczął się Eucharystią pod przewodnictwem ks. kard. Gerharda Müllera  w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Były prefekt kongregacji Nauki Wiary bierze udział w kongresie jako jeden z prelegentów.

Oprócz niego w dyskusji uczestniczą m.in. ks. prof. Waldemar Cisło z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie i prof. Marek Bielecki z Akademii Sztuki Wojennej.

Są także goście z Filipin i Albanii.

https://twitter.com/AKSiMTorun/status/1463093199656914944?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1463093199656914944%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.radiomaryja.pl%2Finformacje%2Fpodsumowanie-pierwszego-dnia-14-miedzynarodowego-kongresu-katolicy-a-wolnosc-religijna%2F

 

TV Trwam News

drukuj