fot. Katarzyna Cegielska

Podsumowanie pierwszego dnia 14. Międzynarodowego Kongresu „Katolicy a wolność religijna”

Pod hasłem „Katolicy a wolność religijna” w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu trwa 14. Międzynarodowy Kongres.

Organizatorem 14. Międzynarodowego Kongresu „Katolicy a wolność religijna” są: Akademia Kultury Społecznej i Medialnej, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej, Katedra Filozofii Kultury i Podstaw Retoryki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a także Instytut „Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II.

https://www.radiomaryja.pl/informacje/tylko-u-nas-o-dr-t-rydzyk-cssr-droga-do-zrodla-wiedzie-pod-prad-a-zrodlem-jest-jezus-chrystus-on-wcale-nam-nie-obiecal-ze-bedzie-latwo/

https://twitter.com/AKSiMTorun/status/1463093199656914944

Jako pierwszy prelekcję o współczesnych przyczynach wrogości do religii w Europie wygłosił ks. prof. Piotr Roszak.

– W Europie mamy do czynienia z procesem wzrastającej wrogości wobec religii. […] Owa wrogość wynika przede wszystkim z ofensywy radykalnego sekularyzmu, który opiera się na materializmie i w nowy sposób próbuje narzucić swoją ideę jako jedynie słuszną i nowoczesną – mówił ks. prof. Piotr Roszak.

Głos zabrał także prof. Grzegorz Kucharczyk z Polskiej Akademii Nauk. Mówił o wolności religijnej w nauczaniu i pasterskiej posłudze bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia wskazywał, że są trzy podstawowe prawa człowieka: prawo do prawdy; do wolności religijnej i do miłości – podkreślił prof. Grzegorz Kucharczyk.

– Jeśli nie będzie miłości, to nie pomogą żadne prawa, wojsko i policja. Tylko miłość ma moc i wraz z wolnością, prawdą i poszanowaniem człowieka zdolna jest zaprowadzić między ludźmi pokój, którego tak wszyscy pragniemy – powiedział prof. Grzegorz Kucharczyk, cytując słowa Prymasa Tysiąclecia.

W trakcie kongresu wystąpił także wiceminister sprawiedliwości, Marcin Romanowski. Tytuł jego referatu to: „Wolność sumienia i religii w europejskiej przestrzeni prawnej. Dekonstrukcja paradygmatu”. Mówił o tym, jak ważna jest obrona na poziomie pojęciowym podstawowych koncepcji, które mają swoje źródła w prawie naturalnym.

– Zostały skonceptualizowane w podstawowych aktach chroniących prawa i wolności człowieka, a które na skutek błędnych ideologii współcześnie są dekonstruowane – wskazał wiceminister Marcin Romanowski.

W trakcie 14. Międzynarodowego Kongresu swoje prelekcje wygłaszają goście z Gruzji, Egiptu, Tajwanu, Meksyku czy Filipin.

O wolności wyznania i wolności kultu w niektórych krajach Unii Europejskiej w okresie pandemii opowiadał ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

– Biorąc pod uwagę, że głos Konferencji Biskupów Europejskich jest głosem bardzo umiarkowanym, to trzeba powiedzieć, że i tak jest to głos, który wyraźnie zauważa pewną nieadekwatność istniejących przepisów do realnej sytuacji i do potrzeby przestrzegania wolności wyznania oraz wolności kultu osób wierzących – mówił ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr.

Z kolei o wolności religijnej w cyberprzestrzeni wypowiedział się dr Grzegorz Osiński.

 

Pierwszy dzień 14. Międzynarodowego Kongresu zwieńczyła Eucharystia sprawowana w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Z kolei w sobotę swoje prelekcje wygłoszą: ks. kard. Gerhard Ludwig Müller, ks. prof. Waldemar Cisło, prof. Marek Bielecki, a także red. Paweł Lisicki.

TV Trwam News

drukuj