fot.freepik.com

Do Sejmu ma trafić projekt ustawy, który wprowadza natychmiastową ochronę dla ofiar przemocy domowej

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy, który wprowadza natychmiastową ochronę dla ofiar przemocy domowej. W marcu ma on trafić do Sejmu.

Dokument przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości został już zaakceptowany przez Komitet Stały Rady Ministrów. Obecnie trwają prace techniczno-legislacyjne w komisji prawniczej.

Nowe narzędzie między innymi w postaci wydania natychmiastowego nakazu opuszczenia przez sprawcę mieszkania otrzyma Policja i Żandarmeria Wojskowa.

Jak zapowiada wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, przyspieszyć mają także postępowania przed sądem.

– W stosunku do sprawcy przemocy ten natychmiastowy nakaz w postaci wyłączenia ze wspólnie zamieszkanego mieszkania lub zbliżania się do tego mieszkania będzie mógł być zastosowany i on będzie mógł obowiązywać przez dwa tygodnie. W tym czasie osoba pokrzywdzona przemocą będzie mogła zwrócić się do sądu o środki sądowe o podobnym charakterze, tzn. nakaz opuszczenia mieszkania, zakaz zbliżania się do mieszkania już bez ograniczeń czasowych. Sądy będą zobowiązane do wydania rozstrzygnięcia w ciągu 30 dni – wyjaśnił Marcin Romanowski.

Sprawca przemocy, wobec którego policja zastosuje natychmiastowy nakaz opuszczenia mieszkania otrzyma informacje o miejscu, do którego może się udać. Chodzi między innymi o listę noclegowni czy placówek pomocy psychologicznej i leczenia uzależnień.

Według statystyk to właśnie osoby uzależnione od narkotyków, alkoholu i hazardu są najczęstszymi sprawcami przemocy domowej.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl