We wtorek w Przemyślu spotkanie prezydiów Sejmu i Bundestagu

Bezpieczeństwo w Europie na wschodnim pograniczu UE i NATO, przyszłość UE, oraz wzajemne kształtowanie wizerunków w Polsce i w Niemczech – to główne tematy wtorkowego spotkania prezydiów Sejmu i niemieckiego Bundestagu w Przemyślu.

Jak poinformowała Kancelaria Sejmu, delegacjom przewodniczyć będą: marszałek Sejmu Marek Kuchciński i przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert.

Sejm reprezentować będą także wicemarszałkowie: Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), Barbara Dolniak (Nowoczesna), Ryszard Terlecki (PiS) oraz Joachim Brudziński (PiS), a ze strony niemieckiej – wiceprzewodniczący Bundestagu: Claudia Roth, Edelgard Bulmahn, Ulla Schmidt, Petra Pau, Johannes Singhammer oraz przewodniczący Niemiecko-Polskiej grupy parlamentarnej Thomas Nord.

Politycy rozmawiać będą m.in. o sytuacji Unii Europejskiej w kontekście Brexitu i kryzysu migracyjnego, bezpieczeństwie energetycznym w regionie Europy Środkowo–Wschodniej, a także o polityce klimatycznej.

W trakcie wspólnego posiedzenia prezydiów, planowane są trzy panele tematyczne: bezpieczeństwo w Europie na wschodnim pograniczu Unii Europejskiej, definiowanie współczesnych wyzwań dla Europy i przyszłość UE, a także wzajemne kształtowanie wizerunków w Polsce i w Niemczech oraz nowe impulsy we współpracy strategicznej Polski i Niemiec w warunkach zmian globalnych i kontynentalnych.

We wtorek o godz. 14.00 planowane jest oświadczenie dla prasy.

Historia polsko-niemieckich kontaktów bilateralnych, w ramach wspólnych posiedzeń prezydiów Sejmu i niemieckiego Bundestagu, sięga roku 2004. Kolejne spotkania odbywały się w latach: 2007, 2008, 2009, 2011, 2012, 2014 i 2015.

PAP/RIRM

drukuj