Plany możliwości przekształcenia użytkowania wieczystego we własność

Komitet Stały Rady Ministrów na najbliższym posiedzeniu ma zając się projektem ustawy, który zakłada przekształcenie użytkowania wieczystego na własność.

Projekt ustawy w tej sprawie może wejść w życie z początkiem jesieni tego roku – powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.

Na skutek zmian dotychczasowe opłaty, które ponoszą użytkownicy wieczyści, zostaną zamienione w opłaty przekształceniowe. Ich wysokość w przypadku lokali mieszkalnych będzie wynosić 20 rocznych opłat. Zostaną one rozłożone na 20 lat. Po tym czasie opłata przestanie obowiązywać.

W przypadku lokali przeznaczonych pod działalność gospodarczą, będą to 33 lata – informuje wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.

– Opłaty, które w tej chwili płacą wszyscy użytkownicy wieczyści z tytułu użytkowania swoim właścicielom – Skarbowi Państwa albo gminom – będą zamienione na tzw. opłatę przekształceniową. Według stanu z dnia 1 stycznia 2017 roku ta wielkość będzie przyjęta tam, gdzie jest użytkowanie mieszkaniowe lokalu. Konieczność ponoszenia opłaty będzie tam przez 20 lat. Z kolei tam, gdzie są lokale użytkowe na działalność gospodarczą, to będzie 33 lata ponoszenia opłaty – wskazuje wiceminister infrastruktury i budownictwa.

Projekt zakłada również możliwość spłaty w jednej racie. Wówczas właściciel otrzyma od Skarbu Państwa 50 proc. ulgi. Dotyczy to jednak tylko ziemi należącej do Skarbu Państwa.

Resort budownictwa liczy, że z tych rozwiązań skorzysta około 1,7 mln użytkowników wieczystych.  Komitet Stały RM rozpatrzy projekt 22 czerwca.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl