Unijny negocjator ds. Brexitu spotkał się z posłami w Sejmie

Brexit, czyli proces opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię nabiera rozpędu. Dziś w Sejmie posłowie o sytuację Polski w obliczu tego wydarzenia pytali m. in. unijnego negocjatora odpowiedzialnego za dialog z Wielką Brytanią.

Jako pierwszy z posłami rozmawiał Główny Negocjator Grupy Zadaniowej Komisji Europejskiej do spraw przygotowania i przeprowadzenia negocjacji ze Zjednoczonym Królestwem.

Michel Barnier zapewnił, że podczas negocjacji na pierwszym miejscu stawiani są obywatele – zarówno państw Unii, jak i Wielkiej Brytanii.

Następnie informację o strategii rządu brytyjskiego odnośnie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej przedstawił J.E. Jonathan Knott, Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Wszystko wskazuje na to, brytyjski rząd postawi na tzw. twardy Brexit, czyli opuszczenie Unii Europejskiej przy maksymalnym wykorzystaniu należnych Wielkiej Brytanii przywilejów.

Polskie władze powinny skupić się teraz na zapewnieniu Polakom mieszkającym na Wyspach jak najlepszych warunków – wskazuje poseł ugrupowania Kukiz’15, Adam Andruszkiewicz.

Oby Wielka Brytania, opuszczając Unię Europejską, uszanowała prawo naszych rodaków, którzy tam pozostają, aby polski rząd za wszelką cenę utrzymał dobre relację z Londynem. Wiemy, że Wielka Brytania niejednokrotnie była naszym sojusznikiem w wielu sprawach międzynarodowych. Myślę, że bardzo ważne jest, abyśmy nie odwracali się od Wielkiej Brytanii – nawet jeśli zdecydowała o opuszczeniu UE. Musimy za priorytet postawić sobie to, aby Warszawa z Londynem miała spotkania na wyższym szczeblu dyplomatycznym i abyśmy kontynuowali tę współpracę, ponieważ nasze relację są ponadczasowe – podkreśla Adam Andruszkiewicz.

W referendum, które odbyło się w ubiegłym roku, za Brexitem opowiedziało się 51,9 procent Brytyjczyków. Oficjalnie proces opuszczenia Unii Europejskiej państwo to rozpoczęło 29 marca.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj