Sen. Jackowski o ustawie repatriacyjnej: Polska otwiera bramy dla swoich rodaków, którzy ucierpieli w wyniku tragicznej historii

Polska otwiera bramy dla swoich rodaków, którzy […] w tej chwili będą mieli możliwość powrotu do ojczyzny – powiedział Jan Maria Jackowski. Senator PiS w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja odniósł się do ustawy o repatriacji, nad którą proceduje Senat.

Gość „Aktualności dnia” wyjaśnił, że obecna ustawa jest uzupełniona o nowe definicje i wytyczne w sprawie repatriantów.

– Jest to ustawa, która jest bardzo konkretnym krokiem. To ustawa, która nowelizuje dotychczasowe przepisy […]. Przede wszystkim dokonano zmianę definicji repatrianta, którym będzie osoba, która przybyła do Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy krajowej – wydanej w celu repatriacji. Wiza krajowa będzie wydawana osobie, która spełnia następujące warunki: jest polskiego pochodzenia, była deportowana lub zesłana przez władze Związku Sowieckiego przed dniem wejścia w życie ustawy, zamieszkiwała na stałe na terytorium obecnej Republiki Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Kazachstanu, Republiki Kirgijskiej, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu albo Azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej – mówił polityk.  

W rozmowie z o. Piotrem Dettlaffem CSsR senator wskazywał, że powstanie wiele placówek, które ułatwią repatriantom funkcjonowanie po powrocie do ojczyzny.

– Ustawa przewiduje stworzenie ośrodków adaptacyjnych dla repatriantów. Ośrodki mają stanowić tymczasowe miejsce zamieszkania, służące adaptacji repatriantów, którzy nie mają zagwarantowanego innego miejsca zamieszkania. Ośrodek ma zapewnić repatriantowi zajęcia adapcyjno- integracyjne, kursy języka polskiego oraz szkolenia zawodowe – powiedział gość „Aktualności dnia”.

Jan Maria Jackowski podkreślił, że zarówno Prawo i Sprawiedliwość, jak i opozycja, byli zgodni co do założeń ustawy.

– Ta ustawa, mimo różnych głosów krytyki dotyczących szczegółów, została podjęta przez senatorów na posiedzeniu komisji i została zaopiniowana jednogłośnie. A więc wszyscy – zarówno Prawo i Sprawiedliwość, jak i opozycja – mieli jednolite stanowisko w tym zakresie. Jest  to wyrazem hołdu dla naszych rodaków, którzy w wyniku tragicznych dziejów naszej ojczyzny byli okrutnie doświadczeni – akcentował senator.

Całość rozmowy z senatorem Janem Marią Jackowskim w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl