[TYLKO U NAS] J. M. Jackowski: Decyzja przywracająca handel w dzisiejszą niedzielę kłóci się to z naszym programem – programem Prawa i Sprawiedliwości

Ustawa przywracająca handel w dzisiejszą niedzielę spowodowała naderwanie zaufania „Solidarności” oraz kłóci się z naszym programem – programem Prawa i Sprawiedliwości, które popierało wolne niedziele i przeprowadziło zmiany w poprzedniej kadencji – akcentował Jan Maria Jackowski, senator RP, w rozmowie z TV Trwam.

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która incydentalnie zezwala na handel w dzisiejszą niedzielę. O powstrzymanie się od tej decyzji apelowali m.in. przedstawiciele „Solidarności”. [czytaj więcej] 

– Niewątpliwie dla „Solidarności” jest to decyzja, która wprowadza rozczarowanie. Z bardzo prostej przyczyny: pan prezydent ma 21 konstytucyjnych dni na podpisanie ustawy, więc nie ma obowiązku podpisywania jej w ciągu drugiej doby po wyjściu z Parlamentu. Jak wiemy, „Solidarność” postulowała, aby ta ustawa została podpisana w poniedziałek. Ustawa zawiera zapis, że niedziela 6 grudnia jest niedzielą handlową, ale jest tam także szereg innych rozwiązań. Wystarczyło podpisać 7 grudnia i wówczas nie byłoby niepotrzebnego zaogniania ze środowiskiem „Solidarności” i łamania konsensusu, który powstał wokół wolnych niedziel. Na mocy obecnie obowiązującej ustawy przed każdymi ważnymi świętami – i przed Bożym Narodzeniem, i przed Świętami Wielkanocnymi – dwie ostatnie niedziele są otwarte dla handlu. Nie należało tego zmieniać – wskazał Jan Maria Jackowski.

Senator zaznaczył, że decyzja przywracająca handel w dzisiejszą niedzielę niesie ze sobą co najmniej dwa negatywne skutki.

– Po pierwsze, spowodowało to naderwanie zaufania „Solidarności”, a po drugie, kłóci się to z naszym programem – programem Prawa i Sprawiedliwości, które popierało wolne niedziele i przeprowadziło zmiany w poprzedniej kadencji. W tej sprawie było porozumienie ze związkiem zawodowym „Solidarność”. W tej chwili związek – i słusznie – obawia się, że może nastąpić „metoda salami”, to znaczy po kolei, z jakiegoś innego powodu, będzie się demontować to, co zostało stworzone, jeżeli chodzi o regulacje dotyczące handlu w niedzielę – zaznaczył polityk.

Jan Maria Jackowski na koniec rozmowy ocenił także, jaką rolę odgrywa Radio Maryja w dzisiejszym świecie. Od 4 grudnia trwamy w dziękczynienie za 29 lat istnienia naszej katolickiej rozgłośni. W pierwszą sobotę miesiąca odbyły się główne uroczystości. [czytaj więcej]

– Radio Maryja – a wiem co mówię, bo od 1992 r. uczestniczę w rocznicach, więc miałem okazję obserwować i wspierać to wielkie dzieło, które jest niezbędne Kościołowi w Polsce i Ojczyźnie – wyznacza kierunek, w jaki sposób ludzie zatroskani o dobro wspólne (czyli Rodzina Radia Maryja) powinni reagować na to, co dzieje się wokół nas. Jesteśmy na kolejnym zakręcie. Widać wyraźnie, że w tej chwili z bardzo dużą intensywnością przychodzą do Polski procesy dechrystianizacyjne, laicyzacyjne. Widzimy również, że Radio Maryja jest latarnią, która skupia ludzi dobrej woli i angażuje ich do działania: aktywności społecznej, formowania się, zdobywania wiedzy, a przede wszystkim do wspólnej modlitwy. Radio Maryja to platforma wielkiej narodowej modlitwy za Kościół i za Polskę – podkreślił senator RP.

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl