fot. Monika Bilska

[RELACJA] Toruń: Zakończyły się obchody 29. rocznicy powstania Radia Maryja

W Toruniu odbyły się dziś główne obchody 29. rocznicy powstania Radia Maryja. Głównym punktem wydarzenia była Eucharystia pod przewodnictwem ks. abp. Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego. Uroczystość transmitowały TV Trwam i Radio Maryja.

Tegoroczne obchody rocznicy powstania Radia Maryja odbyły się w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

Wydarzenie rozpoczęło się koncertem zespołu Trim, podczas którego można usłyszeć m.in. takie utwory, jak „Kiedy w jasną spokojną cichą noc” czy „Barka”.

Kolejnym punktem obchodów była medytacja pierwszosobotnia, którą poprowadził dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR. Wierni odmówili modlitwę różańcową. Podczas medytacji została odśpiewana suplikacja w intencji oddalenia pandemii koronawirusa.

O godz. 12.00 rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. W homilii ksiądz arcybiskup zaznaczył, że Radio Maryja oraz inne dzieła przy nim powstałe „są niezmiennie obecne w przestrzeni spraw duchowych, w sprawowaniu kultu Boga Najwyższego”.

– Radio Maryja jest obecne w codziennej modlitwie, prowadząc ją i inspirując. Jest obecne także w kształtowaniu chrześcijańskich, katolickich postaw etycznych codziennego życia – osobistego, rodzinnego, wspólnotowego i narodowego. Szczególnie wymiar narodowych spraw, przez wiele wystraszonych lub zakłamanych środowisk zapomniany, osierocony, źle rozumiany, przekręcany, jest przez Radio Maryja przytulany, chroniony, oczyszczany i ukazywany z wiarą. Bo naród przy Bogu się rozpoznał i dzięki Bożej łasce trwał. I dalej może trwać jedynie przy Bożej pomocy. Jedynie na Bożej drodze. Pamiętajcie o tym wszyscy, którzy jesteście postawieni przy sprawach państwa i narodu: tylko po Bożemu decydując i działając, będziecie w stanie prowadzić owocnie polskie sprawy – akcentował ks. abp Andrzej Dzięga.

Metropolita szczecińsko-kamieński odniósł się również do obecnej sytuacji na świecie związanej z pandemią koronawirusa oraz do wydarzeń w naszej ojczyźnie. W tym kontekście nawiązał do protestów przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przesłanki eugenicznej tzw. aborcji.

– Patrzymy na manifestacje uliczne wołające – o zgrozo – o prawo swobodnego zabijania dzieci, z których każde jest świętym darem Boga, niepowtarzalnym, jedynym. (…) Krzyki te idą za nami od tygodni. Nienaturalne, wręcz wynaturzone odgłosy manifestacji docierając z ulic do serc wrażliwych, stały się dla nich jak zgrzyt żelaza po szkle, jak pierwsze skrzypnięcie uchylających się bram piekieł. Jeszcze pamiętamy atmosferę z Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie sprzed dziesięciu lat, tamtą agresję, tamte drwiny i bluźnierstwa pod Krzyżem. To zaledwie dziesięć lat. Modlitwą Maryjną, Różańcową, po Bożemu, z sercem, we wspólnocie, ciągle możemy to zatrzymać – przekonywał duchowny.

List do uczestników uroczystości w Toruniu skierował prezydent Andrzej Duda. Odczytał go minister Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. W swoim okolicznościowym piśmie prezydent podkreślił, że należy mieć świadomość historycznych dokonań Radia Maryja.

– Przede wszystkim przyciąga uwagę Państwa przesłanie, które w świecie naznaczonym konfliktami i radykalnymi przemianami cywilizacyjnymi od lat niezachwianie głosi wyraźne, ewangeliczne: „tak-tak, nie-nie”. (…) Wśród zgiełku współczesnego świata nie brakuje przekłamań, manipulacji i fałszywych obietnic. Orężem przeciw nim jest prawda i dobre słowo. Z takim przekonaniem Radio Maryja pełni swoją społeczną służbę – napisał w liście prezydent Andrzej Duda.

Słowo do wiernych skierował ks. bp. Wiesław Śmigiel, ordynariusz diecezji toruńskiej. Duchowny wskazał, że głos Radia Maryja „to wyrazisty głos, który w imię wolności zmusza do dokonania wyboru”.

– Można go przyjąć lub odrzucić, ale trudno pozostać obojętnym. Jednak jeśli skorzystamy z oferty Radia Maryja, to możemy umocnić wiarę, znaleźć nadzieję w zalęknionym świecie i przekonać się, jak wiele dobra dokonuje się w imię miłości we wspólnocie Kościoła. W minionym roku przekonaliśmy się, że pandemia potrafi zdestabilizować nasze życie w wielu wymiarach – myślę o roku liturgicznym, bo kalendarzowy jeszcze trwa. Pełne bezpieczeństwo człowieka to nie tylko zdrowie ciała i zaspokojenie potrzeb materialnych, ale również siła ducha, która kształtuje się w relacji z Bogiem – akcentował ks. bp Wiesław Śmigiel.

Do uczestników rocznicy zwrócił się także ks. abp Sławoj Leszek Głódź, arcybiskup senior archidiecezji gdańskiej.

O. Dariusz Paszyński CSsR, wikariusz prowincjała Warszawskiej Prowincji Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, wyraził wdzięczność Rodzinie Radia Maryja za dotychczasową posługę oraz zaangażowanie i różnego rodzaju działania.

– Bojaźń Boża sprawia, że człowiek czuje się bezpieczny w obecności Boga. Człowiek, który boi się Boga, jest przekonany, że jest w Jego rękach; że ostatnie słowo nie należy do zła czy do czegoś nieracjonalnego, ale właśnie do Boga, który jest Panem życia i świata. Dlatego chciałbym, w imieniu Ojca Prowincjała, życzyć wam wszystkim bojaźni Bożej, dzięki której nie lękamy się i możemy dalej iść i z odwagą realizować swoje powołania życiowe, które otrzymaliśmy od Boga. Umacniając więź z Panem Jezusem, stajemy się mocni do tego, by pokonywać różnego rodzaju lęki – podkreślał o. Dariusz Paszyński CSsR.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w swoim przemówieniu przypomniał słowa papieża Jana Pawła II, który apelował, aby Polacy byli wierni swojej Ojczyźnie oraz wartościom, na których została zbudowana.

– Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy te piękne wartości, które legły na przestrzeni 1000 lat u podstaw korzeni naszej kultury, naszej tradycji, naszej tożsamości, polskiej duszy są atakowane. Są tacy, którzy chcieliby nam je odebrać, ale my na to nie pozwolimy. Możemy mieć tę siłę i to przekonanie, że obronimy to, co piękne tylko dlatego, że są i byli ludzie, którzy przez lata tworzyli tak piękne dzieła, jak Radio Maryja – podkreślił Zbigniew Ziobro.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w swoim wystąpieniu dziękował o. Tadeuszowi Rydzykowi CSsR za wszystkie dzieła powstałe przy Radiu Maryja.

– Spotykamy się, my – Rodzina Radia Maryja w Toruniu,  żeby podziękować, żeby podziękować Panu Bogu za to wszystko, co wydarzyło się przez te lata, żeby podziękować sobie nawzajem, bo jak rodzina, to (zawsze podkreśla to Ojciec Dyrektor) wszyscy tworzymy te dzieła. Te dzieła nie byłyby możliwe, nie powstałyby, gdyby nie Ojciec Dyrektor Tadeusz Rydzyk, a więc Bóg zapłać Ojcze za to, że Ojciec konsekwentnie idzie tą drogą. Dzieła podziwiamy. Jesteśmy współtwórcami tych dzieł, które służą nam, ale będą też służyły kolejnym pokoleniom. Radio Maryja, TV Trwam i Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, jakże ważna, jakże ważna uczelnia nie tylko dająca wiedzę, ale także formująca polskie postawy, formująca miłość do ojczyzny, do Polski – wskazał Mariusz Błaszczak.

Dyrektor Radia Maryja, o. Tadeusz Rydzyk CSsR, zachęcał, aby „być jak dęby”, których nic nie złamie.

– Ludzi dzielę – nieraz to mówiłem w radiu – na osiki, powoje i dęby. Osika to się cały czas trzęsie. (…) To żaden człowiek. Powój – to taki, że sam nie jest osobowością, ale na kimś się uwiesi. I tacy też są, obserwujmy. I dąb. Jan Paweł II, tu, w Polsce, zacytował ks. Piotra Skargę: „Polska, ten stary dąb, tak urósł. I żaden wicher go nie złamał, bo korzeń jego Chrystus”. I nic nas nie złamie. A więc bądźmy dębami. I taka jest rodzina Radia Maryja. I za to wielkie dzięki. To wszyscy razem robimy. Mamy jeden Kościół, mamy jedną Ojczyznę. My jesteśmy jednym narodem i trzeba razem – akcentował redemptorysta.

Z okazji 29. rocznicy powstania Radia Maryja okolicznościowe listy wystosowali m.in: minister rodziny Marlena Maląg [zobacz], wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki [zobacz] oraz prezydent Torunia Michał Zaleski [zobacz].

Wydarzenie transmitowały TV Trwam oraz Radio Maryja.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl