fot. Monika Bilska

Radio Maryja wychowuje młodzież

Liczne programy dla młodzieży zarówno w Radiu Maryja, jak i Telewizji Trwam pozwalają nie tylko kształtować właściwe postawy przyszłych pokoleń, ale także dają możliwość angażowania się we wspólnotę, jaką jest rodzina Radia Maryja.

– Telewizja Trwam, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej oraz Radio Maryja, które obchodzi dzisiaj swoje 29. urodziny, to miejsca, w których młodzież dostaje szansę na rozwój. Szansę przekłucia teorii w praktykę – podkreślił Jakub Więcław, praktykant TV Trwam.

Studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu na zajęciach zdobywają wiedzę, która przygotowuje ich do szeroko rozumianej pracy dziennikarza. Jednak na samej wiedzy się nie kończy. Każdy może znaleźć dla siebie zajęcia praktyczne, w których wykaże się umiejętnościami.

Beata Szarek, studentka trzeciego roku dziennikarstwa, od pierwszego roku studiów występuje w programie „Westerplatte Młodych”.

– Program Westerplatte Młodych jest przeprowadzany głównie z osobami młodymi i dla młodych. Prowadzą go studenci, zapraszani są różni goście, dyskutujemy na różne tematy dotyczące bieżących wydarzeń i też na tematy wiary, które są bardzo ważne w tych czasach – opowiedziała Beata Szarek. 

Program emitowany jest w każdy piątek o godz. 18.15 na antenie TV Trwam. To jednak nie wszystko. Michał Rybka, student drugiego roku, jest wydawcą Radiowego Ekspresu Studenckiego – radiowego podsumowania studenckiego tygodnia. To okazja, by zmierzyć się z wyzwaniami, które stoją przed dziennikarzami radiowymi. Dodatkowo Michał angażuje się w uczelniany zespół prasowy.

– Mieliśmy okazję organizować briefingi z najbardziej znanymi politykami w Polsce. Okazja do przeprowadzenia wywiadu z czołowymi politykami, twarzą w twarz, dla tak młodego dziennikarza, praktykanta, studenta dziennikarstwa to jest coś wspaniałego – zaznaczył Michał Rybka.                    

Studenci mają też szansę odbywania praktyk w redakcjach informacyjnych – Radia Maryja oraz TV Trwam. Wtedy, wraz z pracownikami telewizji i radia, przygotowują serwisy informacyjne.

Mateusz Sokołowski, student trzeciego roku, dostał tę szansę i swoje praktyki odbywa w warszawskiej filii TV Trwam. Każdego dnia informuje o najważniejszych wydarzeniach w Polsce.

– Cieszę się, że mogę je odbywać tutaj, będąc tak blisko ważnych i niezwykłych wydarzeń. A także ważnych podejmowanych decyzji jak te podejmowane w Sejmie i Senacie. Cieszę się, że mogę też rozwijać swoje dziennikarskie umiejętności i poznawać nowych ludzi, bo to jest niezwykle ważne w dziennikarstwie – wskazywał Mateusz Sokołowski.

Jednak młodzież to nie tylko studenci, ale też uczniowie szkół średnich. Prowadzone przez Fundację „Nasza Przyszłość” Prywatne Liceum Ogólnokształcące i Szkoła Podstawowa w Szczecinku działają już od 23 lat. Kształcą młodzież na bardzo wysokim poziomie, co potwierdzają świetne wyniki matur czy osiągnięcia uczniów na konkursach i olimpiadach.

– Nasza szkoła wyróżnia się od innych tym, że olbrzymi nacisk kładziemy na wychowanie, bo uważam, że wychowanie jest integralną częścią kształcenia. Właściwie kształcenie jest podporządkowane wychowaniu – mówił dyrektor Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej w Szczecinku Szymon Cieślar.

Dzięki liceum w Szczecinku oraz WSKSIM w Toruniu młodzież może dołożyć swoją cegiełkę do wszystkich dzieł, które powstały przy Radiu Maryja. Radiu, którego historia trwa już od 29 lat.

– Ja też dostałem szansę odbywania praktyk w redakcji informacyjnej TV Trwam. I dzięki temu powstał ten materiał – powiedział Jakub Więcław.

TV Trwam News

drukuj