fot. PAP/Marcin Obara

Kongres Młodzieży Polonijnej w Warszawie

W Warszawie trwa Kongres Młodzieży Polonijnej. W oficjalnym otwarciu uczestniczył dziś m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

W Kongresie weźmie udział ok. 350 osób, liderów duszpasterstwa młodzieży polonijnej. Obecna ma być młodzież m.in. z: Ukrainy, Białorusi, Rumunii, Węgier, Francji, Niemiec, Kazachstanu, Rosji i państw Azji Środkowej.

W trakcie spotkania – jak podają organizatorzy – młodzi ludzie będą mieli możliwość poznania polskiej historii, kultury i tradycji.

Ks. bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP-u ds. duszpasterstwa emigracji polskiej mówi, że korzyści z Kongresu wyciągną młodzi i starsi Polacy oraz duszpasterze.

Biorąc pod uwagę, że poza granicami naszego kraju żyje blisko 20 mln Polaków, ludzi mających polskie korzenie, wśród których pracuje ok. 2 tys. duszpasterzy, to widzimy, że te proporcje są takie, a nie inne. Księża nie są w stanie podołać oczekiwaniom i potrzebom religijnym Polaków, trzeba więc współpracowników. Liczymy, że w gronie tych współpracowników będzie młodzież – podkreśla ks. bp Wiesław Lechowicz.

Uczestnicy kongresu zwiedzą warszawskie muzea, a także budynki Sejmu i Senatu. Po jego zakończeniu młodzi Polacy z zagranicy, ze swymi duszpasterzami udadzą się na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa.

Organizatorami Kongresu Młodzieży Polonijnej jest m.in.: Komisja KEP ds. Polonii.

RIRM

drukuj