fot. PAP/Marcin Obara

Prominentny działacz PO w Warszawie zatrzymany za przyjęcie łapówki

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało burmistrza warszawskiej dzielnicy Włochy Artura W. z Koalicji Obywatelskiej. Mężczyzna został zatrzymany tuż po przyjęciu łapówki.

200 tysięcy złotych – tyle łapówki znany deweloper i jednocześnie przedsiębiorca budowlany wręczył burmistrzowi warszawskiej dzielnicy Włochy.

– Okoliczności tego to jest film gangsterski. Proszę sobie wyobrazić drogie Maserati, które przejeżdża, nagle na chwilę się zatrzymuje. Przez okno wpada 200 tys. zł zapakowane w specjalnie do tego przygotowanym pakunku. Samochody się rozjeżdżają, pan burmistrz jedzie do swojego garażu, żeby te pieniądze schować. Tam zostaje zatrzymany przez służby antykorupcyjne – mówił rzecznik klubu radnych PiS w radzie Warszawy Michał Szpądrowski.

Agenci CBA zatrzymali obie osoby na gorącym uczynku.

– Samorządowiec przyjął pieniądze od znanego stołecznego dewelopera. W zamian pomagał mu w uzyskaniu korzystnych dla dewelopera decyzji związanych z warunkami zabudowy – wskazał Temistokles Brodowski, rzecznik CBA.

Miał też podejmować się załatwiania podobnych decyzji w innych warszawskich urzędach. Z ustaleń śledztwa wynika, że była to już najprawdopodobniej kolejna transza przyjęta przez urzędnika.

– Po raz pierwszy w historii warszawskiego samorządu dochodzi do sytuacji, kiedy na gorącym uczynku zostaje złapany burmistrz jednej z 18-tu dzielnic miasta stołecznego Warszawy i ta łapówka jest ogromnej wysokości – powiedział Michał Szpądrowski.

Funkcjonariusze CBA przeszukali gabinet burmistrza i siedziby firm należące do biznesmena.

– Tam zabezpieczono dokumenty, kopie binarne i  nośniki danych, które będą stanowić dowód w sprawie – oznajmił rzecznik CBA.

Teraz obaj mężczyźni mają usłyszeć zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. Artur W. zanim został burmistrzem Włoch w listopadzie ubiegłego roku był zastępcą burmistrza Bielan. W ostatnich wyborach był kandydatem Platformy Obywatelskiej.

– My oczekujemy także reakcji politycznej. Pan Artur W. nie jest szeregowym działaczem Platformy Obywatelskiej, ale jest jednym z najbardziej wpływowych polityków tej formacji w Warszawie. Był bardzo zaangażowany w ostatnią kampanię wyborczą do parlamentu, kandydował w tych wyborach, co więcej, w wyborach pomagał liderowi klubu radnych PO-KO w radzie miasta Warszawy, był również osobą czynnie zaangażowaną w kampanię barona mazowieckiego Platformy Obywatelskiej pana Marcina Kierwińskiego – podsumował wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży.

TV Trwam News

drukuj