Fot. Nasz Dziennik/Marek Borawski

Będą wysokie kary więzienia za wyłudzenia VAT

25 lat – taka kara może wkrótce grozić przestępcom, którzy wyłudzą podatek VAT na kwotę ponad 5 mln zł. Projekt ustawy w tej sprawie przygotował resort sprawiedliwości. Obecnie jest on na etapie konsultacji międzyresortowych.

Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia podkreślił, że polskie państwo jest dziś okradane przez przestępców na gigantyczne sumy. Przypomniał raport Najwyższej Izby Kontroli mówiący o 80 mld zł.

Prokurator Generalny zwrócił uwagę, że sądy najczęściej wobec przestępców ogłaszają kary w zawieszeniu bądź grzywny.

– Może to nie jest aż tak jak w USA, gdzie można na 100 lat i dłużej pójść za tego rodzaju przestępstwo do więzienia, ale są to już takie kary, które będą, po pierwsze, zniechęcać tych, którzy mają już jakieś pieniądze i pomyślą, że lepiej nie spędzić ćwierć wieku w więzieniu, a po drugie, jeśli już „wpadną” sprawcy takiego przestępstwa, to będą skłonni współpracować z wymiarem sprawiedliwości, oddać pieniądze. Za to będą takie „bonusy”, czyli obniżenie kary, nadzwyczajnej złagodzenie, nawet odstąpienie od wymierzenia, jeśli zwrócą wszystkie środki – powiedział Zbigniew Ziobro.

Minister Sprawiedliwości zauważył, że pieniądze te można by przeznaczyć na podwyżkę emerytur, służbę zdrowia czy darmowe posiłki dla dzieci w szkołach.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości już podczas kampanii wyborczej do parlamentu zapowiadali walkę z wyłudzaniem podatku VAT.

RIRM

drukuj