Zbigniew Ziobro za powołaniem komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT

Minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zadeklarował pełne poparcie dla idei powołania komisji śledczej w sprawie wyłudzeń VAT. Jednocześnie poinformował, że śledztwo w tej sprawie zostanie rozszerzone o wątki dotyczące m.in. odpowiedzialności prokuratury.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro uważa za zasadne powołanie komisji śledczej w sprawie gigantycznych wyłudzeń VAT-u, które są szacowane na kwotę rzędu 200-250 mld złotych. Jak tłumaczy, ta afera miała miejsce w Polsce i jest ściśle związana z brakiem działań ze strony centralnych organów państwa. Zbigniew Ziobro dodał, że przez osiem lat rządów PO-PSL funkcjonował mechanizm „szarej, ciemnej wyspy”.

– Celem komisji śledczej jest ujawnienie osób odpowiedzialnych za patologiczny mechanizm i wyegzekwowanie odpowiedzialności politycznej – wskazał minister sprawiedliwości.

Zbigniew Ziobro poinformował również, że śledztwo zostanie rozszerzone o kolejne wątki, które wyłoniły się w trakcie prowadzonych ustaleń.

– Skala zaniedbań i zaniechań, które doprowadziły do tak gigantycznych strat Skarbu Państwa jest niewyobrażalna. Większość postępowań, które dotyczyły wyłudzeń czasami kilkuset milionów złotych, była prowadzona na poziomie prokuratur rejonowych, a więc takich, w których jest największe obciążenie ilością prowadzonych spraw, w których są najmniej doświadczeni prokuratorzy. To się teraz całkowicie zmieniło. To jest tylko jeden z przykładów nieodpowiedzialnego podejścia do tej przestępczości – zaznaczył Zbigniew Ziobro.

Komisja śledcza ma być uzupełnieniem dla działań prokuratorów.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl