Z. Ziobro dla „Sieci”: Nie mam wątpliwości, że prawo zwycięży nad bezprawiem

Nie mam wątpliwości, że prawo zwycięży nad bezprawiem – mówi w wywiadzie dla „Sieci” szef Ministerstwa Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odnosząc się do wyboru nowego I Prezesa SN. Podkreślił również, że sędziowie, którzy zawiesili stosowanie części przepisów ustawy o SN „muszą liczyć się z oceną swoich zachowań”.

W wywiadzie dla „Sieci” szef MS Zbigniew Ziobro ocenił, że w porównaniu z okresem, gdy po raz pierwszy był ministrem, „dużo gorzej wygląda kultura pracy prokuratury”.

„Okres, kiedy rząd nieformalnie wywierał na prokuraturę polityczną presję, ale od jej błędów umywał ręce, a więc eksperyment zarządzony przez PO, przyniósł fatalne owoce” – powiedział w wywiadzie minister.

Jak ocenił, spadek standardu pracy wynika m.in. z nawyku pracy „w służbie nie efektów, lecz statystyki”.

„Przez ostatnie lata, przed podjętą przez nas reformą, prokuratorzy nastawili się na załatwianie spraw w sposób najprostszy: poprzez odmowę wszczęcia postępowania lub jego umorzenie. I tak szybko rosła liczba <<załatwionych spraw>>” – powiedział szef Ministerstwa Sprawiedliwości.

Minister wyraził opinię, że trzeba odbudowywać etos pracy, „stawiając wymagania i przywracając standardy”. Jak dodał, bardzo liczy w tej sferze na Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.

„Jej zadaniem musi być eliminowanie z zawodu ludzi lekceważących swoje obowiązki i dopuszczających się niegodnych zachowań. To z kolei ma zwiększyć szacunek obywateli do zawodów sędziego i prokuratora” – powiedział szef resortu sprawiedliwości.

Pytany o ocenę działań Sądu Najwyższego, czyli skierowania zapytań do sądu europejskiego i tzw. zawieszenia ustawy, Zbigniew Ziobro odparł, że sędziowie „wymyślili, coś, co – jeśli zostałoby potraktowane serio – oznaczałoby, że każdy sąd w Polsce, bez wyjątku, również najniższego szczebla, a więc rejonowy, dostaje do ręki broń atomową”.

„Idąc tym torem myślenia, następnym razem mogą zawiesić Kodeks karny, jeśli ich kolega po fachu ukradnie w sklepie części do wiertarki, albo prawo o ruchu drogowym, jeśli sędzia nie zechce przyjąć mandatu za przekroczenie prędkości” – mówił.

Pytany o to, czy sędziowie, którzy „wykonali ten ruch”, muszą liczyć się z konsekwencjami, minister podkreślił, że sędziowie „muszą liczyć się z oceną swoich zachowań”. Zapewnił również, że jeśli chodzi o Sąd Najwyższy, widzi „wyłącznie pozytywny scenariusz”. Na pytanie o to, kiedy może nastąpić uzupełnienie składu SN do takiego poziomu, by możliwy był wybór nowego I prezesa, Zbigniew Ziobro podkreślił, że KRS zaplanowała przeprowadzenie przesłuchań jeszcze w sierpniu.

„Natomiast nabór do poszczególnych izb na zwolnione stanowiska być może rozpocznie się w drugiej połowie września” – powiedział.

Dziennikarz zauważył, że zapewne część sędziów będzie odmawiała uznania nowego prezesa.

„Nie mam wątpliwości, że prawo zwycięży nad bezprawiem” – zaznaczył w odpowiedzi minister.

PAP/RIRM

drukuj