fot. PAP/Radek Pietruszka

Resort sprawiedliwości nie zgadza się z orzeczeniem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie polskiej KRS

Ministerstwo Sprawiedliwości jednoznacznie odrzuciło orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Minister Zbigniew Ziobro wskazał, że to element szerszej strategii negującej funkcjonowanie legalnie wybranych w Polsce władz.

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Polska musi podjąć szybkie działania w celu rozwiązania problemu braku niezależności Krajowej Rady Sądownictwa. Według Trybunału Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN nie jest „niezawisłym i bezstronnym sądem ustanowionym przez prawo”.

Trybunał zajął się sprawą skargi przeciw państwu polskiemu złożonej przez dwoje polskich sędziów: Monikę Dolińską-Ficek i Artura Ozimka. Skarżący ubiegali się o stanowiska sędziowskie, ale nie otrzymali na nie rekomendacji Krajowej Rady Sądownictwa. Odwołali się w tej sprawie do Sądu Najwyższego, który oddalił apelację.

Resort sprawiedliwości zaznaczył, że choć Europejski Trybunał Praw Człowieka jest poważną instytucją, jednak samo orzeczenie nie jest poważne.

Polska nie zgadza się na to, by być traktowana jako kraj opóźniony, wymagający stałego pouczania i nadzoru – powiedział podczas konferencji prasowej minister Zbigniew Ziobro.

– Traktujemy to jako element szerzej zakrojonej akcji politycznej, która jest prowadzona wobec państwa polskiego, negując status naszej ojczyzny. My się tym nie przejmujemy do tego stopnia, aby wyciągać takie wnioski, jakie życzyliby sobie orzekający. Gdyby przyjąć to, co zostało orzeczone, musielibyśmy uznać, że Polska jest krajem demokracji opóźnionej i pod specjalnym nadzorem. To wynika z uzasadnienia, że są demokracje dojrzałe i te, które jeszcze nie dojrzały, by korzystać ze wszystkich uprawnień, a ich obywatele mogli decydować np. o tym, jak wybierać trzecią władzę – powiedział Zbigniew Ziobro.

Prokurator Generalny zapowiedział skierowanie we wtorek wniosku do TK o zbadanie zgodności poniedziałkowego orzeczenia ETPCz z polską ustawą zasadniczą.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj