Z. Ziobro: Trwa weryfikacja materiału dowodowego ws. zatrzymania Tunezyjczyka i Algierczyka na ŚDM

Oprócz obywatela Iraku w trakcie Światowych Dni Młodzieży zatrzymano też Tunezyjczyka i Algierczyka – poinformował minister Zbigniew Ziobro. Szef resortu sprawiedliwości i Prokurator Generalny był pytany na antenie TVP Info o kwestię zatrzymania obywatela Iraku, o którym poinformowano 25 lipca.

Mężczyzna został aresztowany na 2 miesiące, jest podejrzany o posiadanie „śladowych ilości” materiałów wybuchowych.

Minister Zbigniew Ziobro zaznaczył, że trwa weryfikacja materiału dowodowego w tej sprawie. Dodał, że miały miejsce też inne zatrzymania.

– Mogę powiedzieć, że w tym czasie zostały zatrzymane też inne osoby– również osoby narodowości arabskiej: Tunezyjczyk i Algierczyk. Ich rola jest w tej chwili badana. Jestem w kontakcie z innymi służbami. W każdym razie na pewno polskie służby wykazały się bardzo wysokim profesjonalizmem. Koordynowanie tych działań, zarówno przez Mariusza Kamińskiego, jak i przez Mariusza Błaszczaka, stworzenie Centrum Dowodzenia, wymiana informacji pomiędzy wszystkimi służbami i prokuraturą – to zadziałało – podkreślił polityk.

Na antenie TVP Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro odniósł się też do czwartkowego posiedzenia Trybunału Konstytucyjnego.

Sędziowie po posiedzeniu niejawnym mają ogłosić wyrok ws. konstytucyjności nowej ustawy o TK. Zaskarżyli ją posłowie Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, a także Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zbigniew Ziobro zaznaczył, że cokolwiek Trybunał orzeknie w ramach posiedzenia niejawnego, będzie to sprzeczne z obowiązującym prawem.

RIRM

drukuj