fot. Tomasz Strąg

Prokuratura wojskowa stanie się częścią prokuratury powszechnej

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro zapowiedział, że w poniedziałek prokuratura wojskowa stanie się częścią prokuratury powszechnej. Usprawni to walkę z przestępczością; prokuratorzy wojskowi odciążą w pracy prokuratorów cywilnych – powiedział Zbigniew Ziobro.

Do tej pory obciążenie pracą prokuratora prokuratury wojskowej i prokuratora prokuratury powszechnej, którzy zarabiali tyle samo, było zasadniczo różne.

Na prokuratora prokuratury wojskowej przypadało 15 razy mniej spraw do prowadzenia – mówił szef resortu sprawiedliwości.

Uznaliśmy w związku z tym, że warto z punku widzenia efektywności państwa, wymiaru sprawiedliwości, ale też i sprawności walki z przestępczością spowodować, że ci prokuratorzy prokuratury wojskowej będą poza sprawami wojskowymi mogli również prowadzić sprawy powszechnej przestępczości, po to, by odciążyć prokuratorów cywilnych i razem z nimi na tej – można powiedzieć – pierwszej linii frontu walki z przestępczością kryminalną przy okazji zachowując tę specyfikę w odpowiednim wydziale przygotowanym i przystosowanym do prowadzenia spraw wojskowych. Ta odmiana nie ma żadnego znaczenia wpływu na śledztwo smoleńskie, ponieważ tam moim zarządzeniem powołany został zespół, który będzie ponownie analizował całość materiału dowodowego, który został zebrany w tej sprawie – powiedział Zbigniew Ziobro.

Prokuratura wojskowa to Naczelna Prokuratura Wojskowa, dwie Wojskowe Prokuratury Okręgowe i 8 Wojskowych Prokuratur Garnizonowych – łącznie ponad stu prokuratorów.

Najważniejsze śledztwo prokuratury wojskowej to postępowanie ws. katastrofy smoleńskiej. Polskie śledztwo od 10 kwietnia 2010 r. prowadziła Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Postawiła ona zarzuty dwóm kontrolerom lotów ze Smoleńska oraz dwóm oficerom z rozwiązanego po katastrofie 36. pułku lotniczego. 4 kwietnia śledztwo przejmie Prokuratura Krajowa z nowym zespołem śledczym.

RIRM

drukuj