fot. twitter.com/MON_GOV_PL

Funkcjonariusze służb podległych MSWiA i żołnierze WP oddają krew w hołdzie dla Niezłomnych

Dziś ostatni dzień drugiej edycji ogólnopolskiej akcji Spokrewnieni Służbą. W jej ramach funkcjonariusze służb podległych MSWiA i żołnierze Wojska Polskiego oddają krew. Akcja stanowi hołd dla Żołnierzy Niezłomnych i wystartowała 1 marca w narodowym dniu pamięci o tych bohaterach. Jej organizatorami są MSWiA oraz MON.

W każdym województwie działają koordynatorzy akcji. Zbiórki są organizowane m.in. przed komendami oraz w ponad 200 jednostkach wojskowych. Choć zainicjowali akcję funkcjonariusze i żołnierze, to może w niej wziąć udział każdy. Zebrana krew trafi do chorych i ofiar wypadków.

Paweł Maćkowiak, lekarz Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, radzi, jak przygotować się do oddania krwi.

Najważniejsze jest, żeby dawca był zdrowy. Do tego trzeba jeszcze doliczyć odpowiednie przygotowanie, czyli zawsze przychodzić po jakimś posiłku – niekoniecznie obfitym – i wypić odpowiednią ilość płynów – zalecany minimum litr. Wysiłek fizyczny nie jest zalecany zarówno przed oddaniem krwi, jak i po nim. Każdy znosi oddawanie krwi inaczej, ale możemy czuć się po nim gorzej – mówi Paweł Maćkowiak.

Patronat nad akcją obejmują: minister spraw zagranicznych i administracji oraz minister obrony narodowej. Jej pierwsza edycja odbyła się w marcu ubiegłego roku. Udało się wtedy zebrać 3 tys. 788 litrów krwi.

RIRM

drukuj