fot. PAP/Leszek Szymański

Komorowski mianuje nowego dowódcę generalnego

Bronisław Komorowski mianuje dziś na dowódcę generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. dywizji Mirosława Różańskiego. Obejmie on stanowisko 30 czerwca – poinformowało w poniedziałek Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

„9 czerwca 2015 r. o godz. 10 w Pałacu Prezydenckim z udziałem Prezydenta RP odbędzie się uroczystość mianowania nowego dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych. Z dniem 30 czerwca br. stanowisko to obejmie gen. dyw. Mirosław Różański” – podano w komunikacie BBN.

Podczas tej samej uroczystości obecny dowódca generalny gen. broni pilot Lech Majewski odbierze akt zwalniający ze stanowiska z dniem 30 czerwca. To właśnie tego dnia Majewski skończy 63 lata i zgodnie z prawem będzie musiał przejść w stan spoczynku.

Tymi okolicznościami BBN uzasadniło zmianę na stanowisku dowódcy.

„Prezydent Bronisław Komorowski uruchomił procedurę mianowania nowego dowódcy generalnego w związku z kończącą się kadencją obecnego dowódcy gen. broni Lecha Majewskiego, który 30 czerwca br. ukończy 63 lata i tym samym przejdzie w stan spoczynku” – napisano w komunikacie Biura.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że Bronisław Komorowski spotkał się z Różańskim w ostatnią środę. W rozmowie uczestniczył wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak oraz szef BBN Stanisław Koziej.

53-letni gen. Różański jest współtwórcą Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, które działa od początku 2014 r. i powstało z połączenia istniejących wcześniej oddzielnych dowództw sił lądowych, morskich, powietrznych i specjalnych. W 2013 r. Różański był pełnomocnikiem szefa MON do spraw wdrażania nowego systemu zarządzania, kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi, a następnie od sierpnia 2013 r. szefem grupy organizacyjnej dowództwa generalnego.

W nowym dowództwie Różański nie objął żadnego stanowiska, lecz przeszedł do pionu uzbrojenia MON, gdzie przez ostatnie kilkanaście miesięcy był radcą-koordynatorem i bliskim współpracownikiem odpowiedzialnego za zakupy wiceministra Czesława Mroczka.

Różański jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, Centrum Doskonalenia Oficerów i Akademii Obrony Narodowej.

Zgodnie z konstytucją prezydent mianuje szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz dowódców rodzajów sił zbrojnych (w obecnym systemie dowodzenia są to dowódca generalny i operacyjny). Dowódcy generalnemu podlega obecnie ok. 85 tys. żołnierzy w niemal 100-tys. wojsku.

PAP/RIRM

drukuj