Wojsko zakupi dywizjonowe moduły Rak od HSW

Polskie Wojsko zamierza kupić od Huty Stalowa Wola do 2018 r. 8 dywizjonowych modułów „Rak” (w sumie 100 pojazdów). To bardzo dobra wiadomość nie tylko dla nas, ale również dla naszych kooperantów – mówił w Stalowej Woli prezes HSW Antoni Rusinek.

Rak to samobieżny moździerz kalibru 120 mm, zaprojektowany i wyprodukowany przez stalowowolski zakład. Jak dodał Rusinek, dotychczasowe testy przeprowadzone przez wojsko wypadły znakomicie.

– To wyrób, który jest na dzisiaj oceniany, jako najlepszy wyrób na świecie. Jest to pełny automat, który wykonuje zadanie dostając od dowódcy dywizjonu czy baterii współrzędne celu i wyznaczony moździerz do niszczenia tego celu i je po prostu niszczy – wyjaśnia Antoni Rusinek.

Władze Polskiej Grupy Zbrojeniowej, w skład, której wchodzi Huta Stalowa Wola, oceniają, że realizacja programu Rak przyczyni się nie tylko do rozwoju HSW, ale także m.in. Dezametu z Nowej Dęby.

HSW S.A. jest jednym z największych w kraju producentów sprzętu wojskowego. Produkuje m.in. samobieżne haubice, transportery opancerzone i wyrzutnie rakiet. Należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

RIRM

drukuj