Upadł plan wspierania przez MSZ pozwów dot. określenia „polskie obozy”

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zrezygnowało ze specjalnego planu wspierania pozwów za  nieprawdziwe określenie „polskie obozy śmierci”. Taki program pojawił się dwa lata temu. Szybko jednak upadł, bo resort zwolnił odpowiedzialnych za to pracowników – napisał „Nasz Dziennik”.

Celem programu było rozpowszechnianie pozytywnego wizerunku Polski i niwelowanie fałszywych stereotypów. Autorem planu był dr Maciej Szymanowski od 2012 r. dyrektor ds. polityki historycznej w MSZ.

Według informacji „Naszego Dziennika”, do wdrożenia programu w życie brakowało jedynie podpisu ówczesnego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. Zamiast tego w 2013 r. na łamach jednego z brukowców ukazał się artykuł, w którym osoby tworzące program zostały oskarżone o niejasne przyznawanie pieniędzy organizacjom działającym na rzecz Polonii. Skutkowało to odwołaniem ze stanowiska wiceministra spraw zagranicznych Janusza Ciska oraz jego współpracowników.

W sądzie okazało się, że oskarżenia medialne były nieprawdziwe i służyły jako pretekst do odsunięcia tych ludzi – mówi mec. Lech Obara, który reprezentuje Polaków przed sądem w sprawach dot. znieważania naszego kraju za granicą. Mecenas chciał włączyć się w realizację nowego programu MSZ.

– Większość mediów – które za Super Expressem informowały o rzekomych  niemoralnych zdarzeniach w MSZ i miały dotyczyć rodzin osób związanych z programem – odwołała to. Natomiast nic już nie wróciło programu. Dzisiaj tego programu nie ma i gdy wspomnieliśmy, pokazując dokument – a byliśmy uwzględniani jako ci, którzy będą na szerszą skalę twardymi środkami (prawnymi, sądowymi) wymuszać na mediach prawdę historyczną – okazało się, że MSZ sobie nie przypomina, mimo, że zostały ślady całego programu – nawet podpisania zadań finansowych, które miały być realizowane w ramach programu – zaznaczył mecenas.

Lech Obara dodał, że w ten sposób pożegnaliśmy się z szerszą realizacją polityki historycznej Polski. O tym, że jest ona niezbędna świadczą liczne przypadki kłamstw dot. naszej rzekomej współodpowiedzialności za holokaust.

W ostatnim czasie rzecznik Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie oskarżał Polaków o pomoc w pilnowaniu i transportowaniu Żydów do obozów śmierci. Wcześniej podobne zarzuty wysuwał szef FBI James Comey.

RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl