fot. PAP/Paweł Supernak

Szef MSZ: Nie rozwiążemy problemu migracji, jeśli nie stworzymy ochrony naszych granic

Brexit i kwestia nielegalnej migracji to tematy, które poruszyli podczas spotkania ministrowie spraw zagranicznych Polski i Grecji. Szef polskiej dyplomacji  Witold Waszczykowski przebywa z oficjalną wizytą w Atenach.

Na konferencji prasowej po spotkaniu z ministrem Nikosem Kodziasem, minister spraw zagranicznych Polski podkreślił, że w sposób łagodny trzeba rozstać się z Wielką Brytanią, a jednocześnie wykorzystać ten moment do naprawy Unii Europejskiej.

Mówiąc o problemie migracji przypomniał koncepcję tzw. elastycznej solidarności, którą przedstawiła Grupa Wyszehradzka.

– Po pierwsze, Polska wysyła znaczącą pomoc dla uchodźców syryjskich do krajów ościennych: do Libanu i Jordanii. Tą pomoc będziemy zwiększać aż do wielu tysięcy, aby coraz więcej uchodźców syryjskich było objętych naszym wsparciem. Po drugie, nie rozwiążemy problemu, jeśli nie stworzymy ochrony naszych granic. To są elementy tzw. elastycznej solidarności, o której mówimy. Jesteśmy gotowi wspierać to rozwiązanie, ponosić ciężary, ale w taki sposób, na jaki nas stać –  podkreślił Witold Waszczykowski.

Szef polskiej dyplomacji spotka się też w Atenach z Polonią. W piątek minister Witold Waszczykowski będzie przebywał na Cyprze.

RIRM

drukuj