MSZ: nie ma ostatecznej listy ofiar zamachu w Nicei

Strona francuska nie przekazała jeszcze ostatecznej listy ofiar zamachu w Nicei, zawierającej ich tożsamość i narodowość; formalnie zidentyfikowano 35 spośród 84 ofiar – poinformował PAP dyrektor biura prasowego MSZ Rafał Sobczak.

Rafał Sobczak zapewnił, że polskie służby konsularne są w ciągłym, bieżącym kontakcie z odpowiednimi służbami francuskimi, jak również z oficerem łącznikowym policji.

– Od początku konsulowie byli w kontakcie również z ocalonymi z tego tragicznego zdarzenia – podkreślił.

Jak mówił, strona francuska, która prowadzi postępowanie wyjaśniające i jest odpowiedzialna za wszelkie procedury w związku zamachem terrorystycznym w Nicei, nie przekazała jak dotąd formalnie ostatecznej listy ofiar, zawierającej ich tożsamość i narodowość.

Według Sobczaka z informacji posiadanych przez polskie służby konsularne wynika, że w tym momencie zidentyfikowanych zostało formalnie 35 spośród 84 ofiar.

– Bilans ofiar może nie być ostateczny, bowiem kilkunastu rannych jest w stanie krytycznym – zaznaczył dyrektor biura prasowego MSZ – Otrzymaliśmy również informację, że trwają aktualnie czynności i jest bieżąca wymiana danych pomiędzy biurem Interpolu w Warszawie a Krajowym Biurem Interpolu w Paryżu w sprawie m.in. DNA – dodał.

– Deklarujemy naszą pomoc, chcielibyśmy jednak podkreślić, że działania MSZ i naszych służb konsularnych we Francji uzależnione są od czynności prowadzonych przez właściwe służby francuskie oraz służby policyjne, w tym Interpol – zaznaczył Rafał Sobczak.

W sobotę rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział PAP, że ,,wciąż nie ma potwierdzenia informacji o śmierci dwóch Polek w Nicei”. Wcześniej w sobotę prezydent Andrzej Duda mówił, że ,,jest wysoce prawdopodobne”, że w tym zamachu zginęły dwie Polki, siostry, mieszkanki miejscowości spod Myślenic.

Do ataku w Nicei doszło podczas obchodów Dnia Bastylii; ciężarówka wjechała w tłum ludzi, zginęły 84 osoby, a ponad 200 zostało rannych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl