Szef MSZ: Szczyt Partnerstwa Wschodniego podtrzyma wobec Gruzji ofertę bliższych relacji z UE

Nadchodzący szczyt Partnerstwa Wschodniego podtrzyma wobec Gruzji ofertę coraz bliższych relacji z Unią Europejską – poinformował dziś w Tbilisi szef MSZ Witold Waszczykowski. Nadal trzymamy kciuki za jej członkostwo w Unii Europejskiej – dodał.

Szef polskiego MSZ odwiedza Gruzję razem ze swoją szwedzką odpowiedniczką Margot Wallstroem. Na wspólnej konferencji prasowej po porannych rozmowach z gruzińskim wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych Micheilem Dżanelidze Witold Waszczykowski wyraził nadzieję, że ogłoszona na zaplanowanym na 24 listopada szczycie Partnerstwa Wschodniego w Brukseli deklaracja będzie satysfakcjonująca dla Gruzji.

Podtrzymujemy w niej perspektywę coraz bliższych i bliższych relacji z Unią” – oświadczył Witold Waszczykowski.

Oczywiście wolelibyśmy zaoferować wam perspektywę pełnego członkostwa w UE, ale, jak wiecie, w związku ze skomplikowaną sytuacją w Unii i trwającym w niej impasem, nie jest to w tej chwili możliwe. Nadal trzymamy jednak kciuki za wasze członkostwo” – zaznaczył minister spraw zagranicznych.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił zarazem, że w Unii doceniana jest determinacja Gruzji oraz jej wysiłki na rzecz reform i „uczynienia z niej kraju, który (…) w bliskiej przyszłości nabierze wszelkich cech upodabniających ją do kraju członkowskiego”.

PAP/RIRM

drukuj