IPN i MSZ podpiszą w poniedziałek porozumienie o współpracy

Instytut Pamięci Narodowej i MSZ podpiszą w poniedziałek w Warszawie porozumienie o współpracy. Ma ono przyczynić się do upowszechniania rzetelnej wiedzy o najnowszej historii Polski poza granicami kraju.

Porozumienie podpiszą minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski oraz prezes IPN Jarosław Szarek.

„Celem porozumienia jest upowszechnianie rzetelnej wiedzy o najnowszej historii Polski za granicą poprzez realizację wspólnych projektów obu instytucji” – podało MSZ, które zaprasza na uroczystość zawarcia umowy do siedziby resortu w Warszawie.

Współpraca IPN z MSZ – jak dowiedziała się PAP – będzie zakładała między innymi pomoc dla IPN w pozyskiwaniu i zabezpieczaniu dokumentów dotyczących najnowszej historii Polski. Chodzi m.in. o domowe archiwa, których z różnych powodów ktoś chce się pozbyć. Mogą to być akta urzędowe, fotografie, pamiętniki lub dzienniki, prywatne listy, kasety audio i wideo, które mimo że są prywatne dotyczą losów narodu polskiego.

W drugiej połowie maja Instytut uruchomił w tej sprawie specjalny portal „Archiwum Pełne Pamięci”, na którym można zapoznawać się z przekazanymi do Archiwum IPN kolekcjami dokumentów.

Portal jest dostępny na stronie www.archiwumpamieci.pl i jest również platformą wymiany informacji z potencjalnymi darczyńcami. Dzięki niemu można dowiedzieć się, jakie dokumenty można przekazać do IPN, w jaki sposób to zrobić i z kim się kontaktować. Ze względu na to, że archiwalia mają być pozyskiwane przez IPN nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami, portal ma być prowadzony także w języku angielskim i rosyjskim.

Przykładem dotychczasowej współpracy pomiędzy IPN a MSZ w zakresie przekazywania dokumentów jest m.in. 1385 archiwalnych fotografii oraz 6 filmów z okresu niemieckiej okupacji w Polsce, w większości autorstwa żołnierza Wehrmachtu, które w tym roku znalazły się w Archiwum IPN. Fotografie, w tym przedstawiające legendarnego mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, przekazał do IPN w celu ich digitalizacji konsul generalny RP w Monachium Andrzej Osiak.

MSZ nie jest pierwszym resortem, z którym IPN podpisze porozumienie o współpracy. Pod koniec sierpnia 2016 r. podobną deklarację podpisało Ministerstwo Edukacji Narodowej. W podpisanym porozumieniu mowa jest m.in. o ścisłej współpracy obu instytucji przy opracowywaniu podstaw programowych kształcenia ogólnego z zakresu najnowszej historii Polski. Pod koniec kwietnia br. z IPN deklarację współpracy podpisała również Polska Agencja Prasowa.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl