fot. EPA

Nadzwyczajne spotkanie szefów dyplomacji

W Brukseli odbędzie się dziś nadzwyczajne spotkanie szefów MSZ krajów UE, którzy mają omówić sytuację w Iraku i na Ukrainie – podały służby prasowe szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Ashton „zdecydowała się zwołać nadzwyczajną radę spraw zagranicznych w najbliższy piątek, 15 sierpnia, w Brukseli, w odpowiedzi na poważne, rozwijające się obecnie kryzysy” – powiedział rzecznik szefowej dyplomacji UE.

W poniedziałek francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius poprosił o pilne zorganizowanie spotkania szefów dyplomacji krajów unijnych. Jego prośbę poparła szefowa włoskiego MSZ Federica Mogherini.

„Wiem, że w krajach zachodnich jest to okres wakacji, ale jeśli ludzie umierają, a właściwie chciałem powiedzieć – giną, to trzeba wrócić z wakacji” – powiedział Fabius.

Piątkowe spotkanie zacznie się w południe, a ministrowie prócz sytuacji na Ukrainie i w Iraku omówią kryzys w Strefie Gazy. Spotkają się ponownie na nieformalnym szczycie 28 i 29 sierpnia w Mediolanie – podaje AFP.

PAP

drukuj