fot. PAP/Jakub Kamiński

Rzecznik MSZ: na obecną chwilę nie ma informacji o Polakach poszkodowanych w zamachach w Tunezji

Na chwilę obecną nie ma informacji o obywatelach Polski wśród poszkodowanych w zamachach w Tunezji – powiedziała PAP rzecznik MSZ Ewa Suwara. Jak mówiła, w ocenie MSZ w Tunezji „poziom bezpieczeństwa wymaga ostrożności”; zaapelowała o rejestrację wszelkich wyjazdów zagranicznych w bazie „Odyseusz”.

„Na ten moment nie mamy informacji o obywatelach Polski wśród poszkodowanych w zamachach. Służby konsularne są w kontakcie z władzami lokalnymi, mamy wszystkie informacje i monitorujemy sytuację” – powiedziała PAP Suwara.

Zaznaczyła, że tak w przypadku Tunezji, jak i wszystkich innych krajów MSZ apeluje do Polaków, by odpowiednio przygotowali się do wyjazdów.

„W ramach przygotowania pierwszym etapem jest weryfikacja dokumentów podróży, w tym sprawdzenie czy posiada się ważną wizę. Kolejną istotną rzeczą jest ubezpieczenie turystyczne – powinno ono odpowiadać typowi aktywności, którą planujemy w czasie wakacji. Trzecia rzecz to weryfikacja informacji co do tego, jak wygląda sytuacja bezpieczeństwa” – powiedziała rzecznik MSZ.

Jak podkreśliła, kolejną ważną i zalecaną przez resort kwestią jest zarejestrowanie się w bazie danych „Odyseusz”. Można ją znaleźć pod adresem https://odyseusz.msz.gov.pl/. Rejestrując się w niej – podkreśliła Suwara – należy podać swoje dane, w tym informację dokąd podróżujemy, w jakim regionie kraju docelowego będziemy przebywać, a także dane osoby, która pozostaje w Polsce i w razie, gdyby wymagała tego sytuacja, będzie osobą do kontaktu z MSZ.

„Co do samej Tunezji oceniamy, że poziom bezpieczeństwa wymaga ostrożności. Natomiast jest on zróżnicowany w zależności od tego, o którym regionie Tunezji mówimy” – stwierdziła Ewa Suwara. Zaznaczyła, że w przypadku Tunezji MSZ stosuje trzy różne poziomy ostrzeżeń: „zachowanie szczególnej ostrożności”, „MSZ odradza podróże, które nie są konieczne” oraz „MSZ odradza wszelkie podróże”.

„W zależności o tego, który to jest region, konkretna z naszych rekomendacji ma zastosowanie. Podkreślam, to nasza rekomendacja, nie jest ona w żaden sposób prawnie zobowiązująca” – powiedziała rzecznik MSZ. Dodała, że MSZ generalnie odradza wyjazdy indywidualne do Tunezji.

„Sugerujemy wyjazdy zorganizowane, grupowe. Zalecamy też, by nie poruszać się w porze wieczornej i popołudniowej poza obszarami turystycznymi” – dodała.

Jak dodała, aktualne informacje na tematy związane z podróżami zagranicznymi można też znaleźć na koncie Twitterze: @PolakZaGranica.

„Przekazujemy tam na bieżąco informacje o sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu Polaków” – zaznaczyła rzecznik MSZ.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Tunezji poinformowało, że w czwartek w Tunisie doszło do dwóch samobójczych zamachów terrorystycznych. W jednym z nich zginął policjant, a kilka osób zostało rannych.

Pierwszy atak miał miejsce w centrum miasta, nieopodal ambasady Francji. W tym ataku zginął policjant, a jeden funkcjonariusz i trzech cywilów zostało rannych. Drugi zamachowiec wysadził się w powietrze w pobliżu komisariatu policji na przedmieściach. Cztery osoby zostały ranne. Nie wiadomo, kto stoi za atakami. Rzecznik MSW Tunezji Sofian Zaak poinformował, że sprawców jeszcze nie zidentyfikowano. Zaapelował też o zachowanie spokoju.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl