fot. PAP/EPA

ISIS przyznało się do przeprowadzenia zamachu bombowego w Manchesterze

Samozwańcze Państwo Islamskie przyznało się do przeprowadzenia zamachu terrorystycznego w Manchesterze – podała związana z dżihadystami agencja prasowa Amak. Do Wielkiej Brytanii napływają kondolencje z całego świata. To coś, co nigdy nie powinno się zdarzyć, ale jest dzisiaj europejską rzeczywistością – podkreślił polski prezydent Andrzej Duda.

W ataku terrorystycznym zginęły dwadzieścia dwie osoby. Wśród zabitych jest także zamachowiec, który zdetonował ładunek. Teraz służby będą ustalać, kim był napastnik i czy działał sam.

– Traktowaliśmy to jako incydent terrorystyczny. Wierzymy, że ostatniej nocy atak przeprowadził jeden człowiek. Musimy jednak ustalić, czy działał sam czy był częścią jakiegoś ugrupowania – mówił Ian Hopkins, Komendant policji w Manchesterze.

Do ataku przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

Do wybuchu doszło w pobliżu wyjścia z hali, którą po zakończeniu koncertu opuszczali jego uczestnicy. Według świadków tuż po eksplozji doszło do paniki.

– Wyszłyśmy z koncertu w stronę drzwi, ale poszłyśmy w niewłaściwym kierunku. Zawróciłyśmy. W pewnym momencie usłyszałyśmy wybuch, więc zaczęłyśmy biec. Wszyscy krzyczeli, płakali, każdy biegał w innym kierunku. To było zupełne szaleństwo – mówiła jedna ze świadków zdarzenia.

Przywódcy państw składają rodzinom ofiar kondolencje. Swoją solidarność z Brytyjczykami wyraziła także premier Beata Szydło.

– Manchester opłakuje ofiary. Łączymy się w bólu. Terroryzm znowu dosięgnął niewinnych. Bestialski akt przemocy, na który nie może być zgody –  czytamy na Twitterze premier RP.

Tak mocne i wyraziste słowa są całkowicie zrozumiałe. Koncert, po którym doszło do zamachu, dała amerykańska piosenkarka Ariana Grande, popularna wśród dzieci i młodzieży. I to przede wszystkim one stały się celem ataku.

Do wyboru Wielkiej Brytanii na miejsce zamachu odniósł się Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.

– Myślę, że zdecydowało to, że Anglia jest najbliższym i najbardziej zdecydowanym i skutecznym, chyba poza Polską, sojusznikiem USA w jej kierunku działania politycznego prezydenta Trumpa – podkreślił szef MON.

Z najnowszych informacji MSZ wynika, że wśród zaginionych po zamachu są obywatele Polski.

Zamach w Manchesterze to największy atak terrorystyczny w Wielkiej Brytanii od 2005 roku.

 

TV Trwam News/ RIRM

drukuj