Premier B. Szydło: prawa Polaków w Wlk. Brytanii muszą być zachowane

W negocjacjach Unii Europejskiej z Londynem polski rząd będzie stał na stanowisku, że prawa polskich obywateli w Wielkiej Brytanii muszą być zachowane – zapowiedziała w Brukseli premier Beata Szydło.

Szefowa polskiego rządu odniosła się do sprawy Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Jak podkreślała, prosiła Davida Camerona, by powstrzymał akty przemocy wobec naszych rodaków na Wyspach. Cameron deklarował, że będzie tworzył warunki, by Polacy byli bezpieczni w jego kraju. Zapewnił, że będzie pokazywał zasługi polskich obywateli dla rozwoju gospodarki Zjednoczonego Królestwa.

Premier Beata Szydło zaznaczyła, że Wielka Brytania pozostaje dla Polski strategicznym partnerem w kwestiach gospodarczych i bezpieczeństwa.

– David Cameron zobowiązał się i do tego zobowiązuje go właśnie to nasze oświadczenie i ta decyzja, która została przyjęta, że będą zachowane wszystkie prawa tych, którzy te prawa nabyli.  Do czasu wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, Unia Europejska podejmuje wszystkie zobowiązania, które jej dotyczą. Natomiast to, co wydarzy się po tym, kiedy Wielka Brytania wystąpi z Unii Europejskiej, to będzie kwestia negocjacji, które się rozpoczną z Wielką Brytanią. Polski rząd na pewno będzie zabiegał w tych negocjacjach, aby te prawa dla Polaków zostały zachowane i taka – mam wrażenie – jest również w tej chwili wola Davida Camerona. Taką wolę on w rozmowie ze mną wyrażał – powiedziała Beata Szydło.

Premier Beata Szydło stwierdziła, że wszystkie 27 państw obecnych na spotkaniu jednogłośnie powiedziało: ,,chcemy być razem”.

Szefowa rządu oceniła jednocześnie, że rozmowa na temat zmiany traktatu unijnego ,,budzi jeszcze opór czy niepewność”, jednak ostatecznie trzeba będzie ,,rozpocząć rozmowę o koniecznych reformach i w którym kierunku idziemy”.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl