[TYLKO U NAS] Prof. M. Piotrowski: Bez względu na wynik negocjacji – Wlk. Brytania chce wyjść z UE pod koniec marca 2019 r.

Wszyscy politycy brytyjscy podkreślają, że bez względu na wynik tych negocjacji czy osiągnięcie porozumienia rozwodowego – Wielka Brytania chce wyjść z Unii pod koniec marca – powiedział prof. Mirosław Piotrowski, poseł do PE, podczas piątkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Trwają spotkania premier Wielkiej Brytanii Theresy May z przedstawicielami Komisji Europejskiej ws. Brexitu. W niedzielę przywódcy państw członkowskich Unii Europejskiej – jeśli do tego spotkania ostatecznie dojdzie – mogą podpisać umowę o wypowiedzeniu i deklarację polityczną. Wtedy rozpocznie się proces pozyskiwania przez premier May posłów do uzyskania większości w parlamencie brytyjskim – obecnie większość jest przeciwna. Jeśli parlament brytyjski przyjmie umowę o wypowiedzeniu, to musi zostać ona jeszcze ratyfikowana przez Parlament Europejski. 29 marca 2019 r. to data, kiedy Wielka Brytania miałaby opuścić Unię Europejską. [czytaj więcej]

– Wszyscy politycy brytyjscy podkreślają, że bez względu na wynik tych negocjacji czy osiągnięcie porozumienia rozwodowego – Wielka Brytania chce wyjść z Unii pod koniec marca. Decydujące są trzy dokumenty: najważniejsze jest porozumienie rozwodowe, później 26-stronnicowa deklaracja polityczna, a jeśli ten proces zakończy się sukcesem, to czeka jeszcze w kolejce umowa pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią. Już w tej chwili komentatorzy sygnalizują, że osiągnięcie porozumienia ws. trzeciej umowy będzie trwało ponad 21 miesięcy – wyjaśnił Mirosław Piotrowski.

Poseł do Parlamentu Europejskiego zaznaczył, że tzw. twardzi brexitowcy „będą chcieli storpedować to porozumienie”.

– Następowała sukcesywnie fala dymisji w rządzie pani Theresy May na skutek tego, że uważali, iż pozycja Wielkiej Brytanii jest zbyt miękka i nie zadawala tych, którzy głosowali za Brexit-em. Trzeba jednakże przypomnieć, że w Wielkiej Brytanii mamy do czynienia z dość szczególną sytuacją polityczną w kontekście Brexitu. To właśnie Partia Konserwatywna, David Cameron rozpisał referendum, ale jednocześnie opowiadał się za pozostaniem w Unii Europejskiej. Bardzo duża część konserwatystów namawiała, aby głosować za pozostaniem w Unii Europejskiej. Stało się inaczej (…). Od dłuższego czasu widzimy, że politycy brytyjscy partii konserwatywnej, którzy byli za pozostaniem – w tej chwili negocjują warunki wyjścia. Dotyczy to m.in. premier Theresy May – mówił gość Radia Maryja.

Cała rozmowa z prof. Mirosławem Piotrowskim dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl