Toruń: Zakończył się pierwszy dzień XI Międzynarodowego Kongresu „Katolicy i osoba ludzka – szanse i zagrożenia”

Pod hasłem „Katolicy i osoba ludzka – szanse i zagrożenia” w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej trwa międzynarodowy kongres z udziałem prelegentów z Polski i ze świata.

To już XI edycja międzynarodowego kongresu, który każdego roku odbywa się w toruńskiej uczelni.

– Jaka idea? Wymiana myśli z różnych stron – mówił dyrektor Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Tegoroczna dyskusja koncentruje się na człowieku, stąd hasło: „Katolicy i osoba ludzka – szanse i zagrożenia”.

– Zgłębianie człowieka, poznawanie jego bytu, jest nam zadane na całe życie – tłumaczył ks. bp prof. Ignacy Dec, biskup świdnicki.

Kongres odbywa się w roku 70. rocznicy ogłoszenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i 40. rocznicy wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W związku z tym w trakcie dyskusji nie mogło zabraknąć nauczania polskiego Papieża, bo to człowiek był jego głównym tematem – podkreślił ks. kard Zenon Grocholewski, prefekt senior Kongregacji Wychowania Katolickiego.

– Św. Jan Paweł II umieścił człowieka w perspektywie transcendentnej. Człowiek to nie jest tylko egzystencja tutaj na ziemi – wskazał ks. kard. Zenon Grocholewski.

Początków takiego myślenia o człowieku możemy szukać już w starożytności – podkreślił prof. Piotr Jaroszyński, wykładowca WSKSiM i KUL.

– Starożytni Grecy i Rzymianie zwracali uwagę na to, że człowiek jako jedyny wśród bytów, które nas otaczają, posiada rozum – tłumaczył prelegent.

Rozum, który prowadzi do poznania Boga – to już wniosło chrześcijaństwo.

– Chrześcijaństwo uratowało koncepcję człowieka jako bytu, który posiada i ciało i ducha, który stanowi jedność. Jest stworzony przez Boga, odniesiony do Boga, ale Bogiem nie jest – mówił prof. Piotr Jaroszyński.

Nie jest, bo nie może zbawić się sam z siebie, ale tylko dzięki łasce Boga – przypomniał prof. Alberto Lo Presti z Włoch.

– Nikt nie jest samotną wyspą i nikt nie może uczynić szczęśliwym, zbawionym samego siebie. Jeśli człowiek cały, wszyscy ludzie są uczynieni na obraz i podobieństwo Boże, to człowiek zbawia się wraz z innymi – zaznaczył.

Prof. Mounir Farag z Egiptu tłumaczył, że właśnie to odróżnia chrześcijaństwo od islamu.

– W islamie człowiek został stworzony na swój doskonały obraz, a nie obraz Boży – akcentował ekspert.

To relacja z Bogiem konstytuuje godność człowieka – dodał ks. prof. Waldemar Rakocy z KUL.

– Bóg wprowadza nas w relację ze sobą, która jest relacją synowską – mówił.

Prof. Monica Lopez Barahona z Hiszpanii wyjaśniła, że mimo to w świecie, w którym medycyna może coraz więcej, życie najsłabszych wciąż jest zagrożone.

– Życie nie należy do nas, życie jest darem. Nie możemy zatem wywierać na żadne ludzkie życie działań, które prowadziłyby do śmierci – oznajmiła.

I tutaj wracamy do sporu o człowieka, w którym albo próbuje się sprowadzić osobę ludzką wyłącznie do materii, albo przypisać jej przymioty Boga.

– Człowiek w marksizmie nie miał żadnej wartości, był niczym. Wszystkim była rządząca partia – podkreślił ks. bp prof. Igancy Dec.

– To są wszystkie te nurty, które nie przyjmują istnienia Boga – dodał ks. prof. Waldemar Rakocy.

Bo wykluczenie Boga automatycznie pozbawia człowieka jego godności.

– To, co bardzo mocno podkreślił Jan Paweł II, że właściwie, żeby zrozumieć człowieka, to nam pomógł Chrystus – zaznaczył prefekt senior Kongregacji Wychowania Katolickiego.

– Jan Paweł II mówił, żeby człowiek bardziej stawał się człowiekiem. To chodzi o to, żeby był bardzo dobry. A kiedy jest bardzo dobry? Kiedy jest bliżej Boga, prawdy, miłości – wtedy staje się bardziej człowiekiem – podkreślił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Naukowej dyskusji – jak każdego roku – towarzyszyła wspólna modlitwa. Mszy św. w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II przewodniczył ks. bp prof. Ignacy Dec.

W sobotę drugi dzień Kongresu. W dyskusji głos zabiorą m.in. ks. prof. Paweł Bortkiewicz oraz ks. abp Jan Romeo Pawłowski z Watykanu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl