W murach WSKSiM kończy się siódmy Międzynarodowy Kongres

Dobiega końca Międzynarodowy Kongres zorganizowany w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Spotkanie zatytułowane „Katolicy i prawda: szanse i zagrożenia” zgromadziło prelegentów z Niemiec, Kolumbii, Włoch, Tajwanu oraz z innych krajów całego świata.

Drugi dzień międzynarodowego sympozjum naukowego w murach WSKSiM zainaugurowała Eucharystia. Następnie rozpoczęła się prezentacja referatów przygotowanych przez przybyłych prelegentów. Spotkanie w toruńskiej Alma Mater zakończy dyskusja panelowa.

Międzynarodowy Kongres – już po raz 7. zorganizowany w toruńskiej uczelni – jest inicjatywą niezwykle potrzebną dzisiejszemu człowiekowi; pomaga mu – jak podkreśla prof. Piotr Jaroszyński – w odnalezieniu się w tym zglobalizowanym świecie.

Niemniej jednak jest to świat, który w znacznej mierze stara się działać przeciwko chrześcijaństwu. W związku z tym, jeżeli my nie odnajdziemy naszych sojuszników, nie odnajdziemy ludzi, którzy żywią podobne przekonania, ale również takich, którzy posiadają bardzo głęboką kulturę intelektualną, czyli związani są ze światem nauki, wówczas będzie nam bardzo trudno wytrzymać te ataki. Właśnie dlatego zapraszamy co roku profesorów, w znacznej mierze profesorów z różnych ośrodków naukowych świata z pięciu kontynentów po to, żeby podzielili się z nami swoimi przemyśleniami, doświadczeniem i wiedzą, bo to równocześnie nas ubogaca i wzmacnia – powiedział prof. Piotr Jaroszyński.

Prof. Edward Macierowski ze Stanów Zjednoczonych, mówiąc o wadze tego kongresu, wskazuje na dwojaki wymiar katolicyzmu.

– Pierwszym wymiarem katolicyzmu jest jego uniwersalizm. Katolicyzm uniwersalny jest dla wszystkich. Widać to bardzo mocno także i na tym kongresie. Są tu prelegenci ze wszystkich kontynentów. Drugim wymiarem katolicyzmu jest przenoszenie przez katolików głosu prawdy w rzeczywistość medialną – podkreślił prof. Edward Macierowski.

Podczas dwudniowego kongresu pod hasłem „Katolicy i prawda – szanse i zagrożenia”, wykładowcy skupili się na kwestiach takich, jak m.in. religia, polityka, społeczeństwo oraz prawo. Organizatorami spotkania są: Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej oraz Katedra Filozofii Kultury KUL-u Jana Pawła II. Transmisje przeprowadzają TV Trwam i Radio Maryja.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl