fot. Monika Bilska

Debata na argumenty

„Oblicza pandemii” to temat sympozjum naukowego, które odbędzie się w sobotę 29 stycznia w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Wybitni eksperci zabiorą głos w dyskusji opartej na racjonalnych argumentach.

Sympozjum z cyklu „Oblicza…” jest organizowane w Toruniu z okazji liturgicznego wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy. W tym roku poświęcone jest ono zagadnieniu pandemii COVID-19. Dlaczego właśnie ten temat?

– Istnieje dziś wielka potrzeba wolnej i publicznej debaty na argumenty na ten najbardziej palący współcześnie temat. Na tym polu wielką rolę mają do odegrania właśnie media, bo brak jasności komunikacji powoduje zamęt i lęk u ludzi, wywołuje brak zaufania i osłabia spójność społeczną, podsycając nowe napięcia i wzajemną wrogość. Dlatego Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu postanowiła w tym roku uczcić patrona dziennikarzy i prasy katolickiej, organizując sympozjum poświęcone problematyce pandemii – mówi o. dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor AKSiM.

Do dyskusji zostali zaproszeni lekarze, naukowcy, etycy, nauczyciele i prawnicy. Doktor Paweł Basiukiewicz, internista, kardiolog, opowie o ochronie zdrowia podczas pandemii i zastosowanych środkach niefarmaceutycznych; dr Marek Sobolewski, statystyk z Politechniki Rzeszowskiej, przedstawi obraz statystyczny polityki zdrowotnej, przeanalizuje również skuteczność szczepień przeciwko SARS-CoV-2 w zapobieganiu transmisji wirusa.

Na pytanie: „Czy COVID-19 da się leczyć?”, spróbuje odpowiedzieć dr Włodzimierz Bodnar, pulmonolog. „COVID-19 w przekazie medialnym” to temat wystąpienia red. Jana Pospieszalskiego, natomiast dr Beata Brożek podejmie problem opieki duchowej w medycynie, Michał Czerwiński omówi zaś temat „Szkoła czasu pandemii – wyzwania wychowawcze w świetle badań i doświadczeń praktycznych Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej”.

Do udziału w sympozjum został zaproszony także przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia.

Pytania o etykę

Etyczne aspekty szczepienia przeciw COVID-19 podejmie ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr.

– Pandemia SARS-CoV-2 wywołała między innymi szereg pytań natury etycznej. Dotyczą one z jednej strony moralnej legitymizacji samych szczepionek, ponieważ wiele osób uznaje je – jeśli idzie o ich pochodzenie bądź testowanie w fazie przedprodukcyjnej bądź produkcyjnej – za „skażone etycznie”. Za tym pojęciem kryje się kwestia wykorzystywania w różnych fazach tworzenia szczepionek materiału biologicznego pochodzącego z aborcji – zaznacza ksiądz profesor.

– Drugim problemem jest kwestia przymusu, obowiązku szczepień. Te dwie sprawy, jakkolwiek ze sobą związane, nie są tożsame. Przyzwolenie na stosowanie szczepionek „skażonych etycznie” określone w Nocie Kongregacji Nauki Wiary z 2020 r. zawiera w sobie zarazem przyzwolenie na sprzeciw sumienia wobec przymusu tych szczepień. W dyskusji politycznej, która pojawia się w ostatnich dniach i tygodniach, daje się zauważyć coraz bardziej postępujący nacisk na obowiązkowość szczepień. Towarzyszą temu zarazem protesty i opór części społeczeństwa – dodaje prelegent sympozjum.

Rozmówca „Naszego Dziennika” zauważa, że w całej tej przestrzeni brakuje merytorycznej dyskusji na argumenty.

– Organizowane przez AKSiM sympozjum „Oblicza pandemii” próbuje zabrać głos właśnie w dyskusji i debacie opartej na racjonalnych argumentach. To przecież jest domeną środowiska akademickiego – podkreśla ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Organizatorami sympozjum są: AKSiM oraz Instytut „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II. Sesja odbędzie się w auli Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu (ul. Droga Starotoruńska 3). Zapisy pod numerem telefonu 56 650 40 00.

Katarzyna Cegielska/Nasz Dziennik

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl