fot. TT Sławomir Mazurek

V zjazd absolwentów AKSiM w Tucznie

W Tucznie odbył się już piąty zjazd absolwentów studiów podyplomowych „Polityka ochrony środowiska – ekologia i zarządzanie” prowadzonych przez Akademię Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Ich założycielem był prof. Jan Szyszko.

Każdy zjazd absolwentów rozpoczyna wspólna modlitwa. Mszy św. w Tucznie przewodniczył o. Zdzisław Klafka, rektor Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Gromadzimy się jako grupa osób, która otrzymała pewne dziedzictwo, bardzo konkretne – bronić polskich lasów, bo w tych lasach jest polskie bezpieczeństwo – mówił o. dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor AKSiM w Toruniu.

Tegorocznemu zjazdowi absolwentów towarzyszyła konferencja naukowa „Współczesne uwarunkowania bezpieczeństwa Polski a Europejski Zielony Ład”. To bardzo ważny temat.

Musimy mieć swoją ścieżkę dochodzenia do neutralności klimatycznej. Wiedzieć, co zrobić dla naszego kraju, żebyśmy zrobili to, czego oczkuje Unia Europejska i żeby to było jak najtańsze oraz najlepsze dla nas – podkreślił dr hab. inż. Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.

https://twitter.com/KarolinaGierat/status/1700533342389604610

Nasz nieustający rozwój naukowy, to wypełnianie testamentu prof. Jana Szyszko – zaznaczył prof. Roman Niżnikowski, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski im. prof. Jana Szyszko.

Mamy się zajmować nie tylko aspektami szeroko pojętej ochrony środowiska, ale również doskonaleniem własnych umiejętności – zwrócił uwagę prof. Roman Niżnikowski,

Ten wyjątkowy kierunek daje wiedzę i to od niej powinno rozpocząć się nasze spotkanie z ochroną przyrody – mówił Paweł Sałek, doradca prezydenta RP.

Wiedza ta daje bardzo duże możliwości rozwojowe w zakresie ochrony przyrody, lasów, zrównoważonego rozwoju czy polityki klimatycznej, a w kontekście Zielonego Nowego Ładu jest to o tyle istotne, że w pierwszej kolejności powinniśmy mieć do czynienia z podejściem naukowym, a nie emocjonalnym w zakresie ochrony środowiska – powiedział Paweł Sałek.

Osoby kształcone na kierunkach utworzonych przez prof. Jana Szyszko mają bardzo cenne kwalifikacje i umiejętności ważne dla administracji państwowej.

Znają gatunki, wiedzą, jaki sposób te procesy przyrodnicze zachodzą, ale też wiedzą, w jaki sposób efektywny zarządzać tymi zasobami, żeby zachować je dla przyszłych pokoleń – zaznaczył Sławomir Mazurek, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Absolwenci i studenci spotykają się na wyjątkowym zjeździe w stacji badawczej w Tucznie już piąty raz.

Jest to odnawianie przyjaźni, które tutaj się rozpoczęły, wspominanie prof. Jana Szyszko, twórcy tych studiów i całej stacji – mówił Stefan Dunin, absolwent studiów podyplomowych „Polityka ochrony środowiska – ekologia i zarządzanie” AKSiM w Toruniu.

Po każdym zjeździe pozostawiamy po sobie ślad – powiedział Leszek Tokarczyk. współorganizator spotkania.

Tym razem jest to pamiątkowa ławeczka usytułowana w pobliżu pamiątkowego kamienia, na których widnieją biblijne słowa: „Czyńcie sobie ziemię poddaną”. To jest też testament prof. Jana Szyszko – podkreślił Leszek Tokarczyk, współorganizator zjazdu absolwentów.

Zjazd absolwentów odbywa się w stacji naukowej w Tucznie założonej przez prof. Jana Szyszko dzięki uprzejmości jego rodziny.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl