fot. PAP/Leszek Szymański

Min. Wąsik: Polska i Polacy są bezpieczni

Polskie służby nie mają żadnych realnych sygnałów o zagrożeniu zamachem podobnym do tego w Manchesterze – powiedział dziś minister Maciej Wąsik. Zastępca koordynatora ds. służb specjalnych podkreśla, że dzięki mądrej polityce migracyjnej rządu w Polsce nie ma środowisk, na które działa ideologia tzw. Państwa Islamskiego.

Minister Maciej Wąsik zapewnił, że polskie służby są w kontakcie ze swoimi kolegami m.in. z Wielkiej Brytanii.

Pomimo, że nie ma w Polsce zamachów, należy się do nich przygotowywać. Nie można oczywiście powiedzieć, że nigdy do tego nie dojdzie, ale mam nadzieję, że wszystkie środki ostrożności, które podejmują polskie służby, nigdy nie będą potrzebne. Mam nadzieję, że takie tragedie, jakie spadają na Zachodzie Europy, nie spadną na polskie społeczeństwo – zaznaczył Maciej Wąsik.

Do 22 wzrosła liczba ofiar wczorajszego zamachu terrorystycznego w hali w Manchesterze. Wśród zabitych są dzieci. Ok. 60 osób zostało hospitalizowanych. Nie ma informacji o tym, by w zamachu ucierpieli Polacy. Atak przeprowadził jeden zamachowiec, który zdetonował ładunek. Napastnik zginął w wybuchu. [czytaj więcej]

Incydent potępili europejscy politycy. Premier Beata Szydło napisała, że terroryzm znowu dosięgnął niewinnych. Prezes Rady Ministrów podkreśliła, że na bestialski akt przemocy nie może być zgody. [czytaj więcej]

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk i szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani złożyli kondolencje rodzinom ofiar zamachu w Manchesterze.

RIRM/PAP

drukuj